Letecké spoločnosti dnes musia najneskôr 15 minút po vzlietnutí poskytnúť Američanom podrobné informácie o cestujúcich. Inak im hrozí pokuta a zákaz pristávania na území Spojených štátov.
FOTO - TASR/AP
Posielanie osobných údajov o Európanoch, ktorí cestujú do Spojených štátov, je protiprávne. Včera o tom rozhodol Európsky súdny dvor v Luxemburgu, ktorý tak čiastočne vyhovel žalobe Európskeho parlamentu.
Platná transatlantická dohoda núti letecké spoločnosti, aby najneskôr 15 minút po vzlietnutí poskytli Američanom podrobné informácie o každom cestujúcom.
Washington vyžaduje množstvo údajov vrátane mena, adresy, telefónneho čísla či čísla platobnej karty. Ak aerolinky tieto údaje neposkytnú, hrozia im vysoké pokuty a zákaz lietať do krajiny.
Americké orgány žiadajú informácie o cestujúcich ako súčasť boja proti terorizmu. Majú zabrániť podobnému útoku, ako sa stal 11. septembra, pri ktorom použili teroristi unesené lietadlá. Európska komisia a neskôr i členské štáty únie rozhodli, že americkej žiadosi vyhovejú a dovolia posielať podrobnosti o pasažieroch.
Táto dohoda sa však nepozdávala Európskemu parlamentu, podľa ktorého porušuje základné ľudské práva. Poslancom prekážalo aj to, že ich ostatné inštitúcie únie vynechali z rozhodovania.
Európsky súdny dvor včera o otázke ľudských práv nerozhodol, dal však europoslancom za pravdu, že Európska únia nemala právomoc uzavrieť s Amerikou takúto dohodu. Leteckí dopravcovia totiž nemôžu zhromažďovať a odovzdávať osobné údaje na účely, ktoré nemajú súvislosť s poskytovaním leteckých služieb. Pre zachovanie právnej istoty sa však súd rozhodol, že dohoda bude platiť do 30. septembra.
Spojené štáty, Európska komisia a aerolinky v prvej reakcii oznámili, že rozhodnutie nebude mať akútny vplyv na prepravu nad Atlantikom. Majú čas štyri mesiace, aby našli iné riešenie. "Budeme sa snažiť dohodnúť na dočasnom riešení o presune dát tak, aby to plne rešpektovalo rozhodnutie súdu," povedal hovorca americkej misie pri Európskej únii.
Existujú tri možnosti, ako problém vyriešiť. Brusel sa môže pokúsiť opäť presadiť dohodu na odlišnom právnom základe, dohodnúť novú dohodu alebo sa jednotlivé členské štáty dohodnú s USA na dvojstranných zmluvách. Podľa prvých informácií je najreálnejšia prvá možnosť. (reuters, čtk, hud)
Čo všetko museli aerolinky poskytovať Američanom
* 34 údajov o cestujúcich vrátane ich mien, adries a kreditných kariet
* ak aerolinky údaje neposkytli, hrozila im pokuta 6000 dolárov na pasažiera a zákaz pristávania na území Spojených štátov
* nezisťovali sa však údaje o jedle či iných špeciálnych požiadavkách, ktoré si cestujúci objednali na palube - mohlo by odhaliť vierovyznanie, rasu alebo zdravotný stav
* Američania chceli uchovávať dáta na 50 rokov, ale neskôr súhlasili, že ich vymažú po tri a pol roku; môžu ich posunúť tretím krajinám
(hud)