Vlani sa pochod homosexuálov v Jeruzaleme skončil bitkami s ortodoxnými. FOTO TASR/AP |
Spolku Jerusalem Open House, ktorý ich organizuje, má vyplatiť peniaze aj za predchádzajúce dva ročníky pochodov. Spolu 350-tisíc šekelov, čo je takmer 2,5 milióna korún.
Pre Lupolianskeho je rozhodnutie súdu ťažkým úderom. Predstaviteľ jedného z najortodoxnejších smerov judaizmu a prvý ortodoxný starosta Jeruzalema v modernej histórii sa totiž úporne usiluje dištancovať od všetkého, čo sa neriadi židovským zákonom halacha.
Posledné dva roky sa jeho ľudia v mestskom parlamente snažili zablokovať pochody homosexuálov, ktoré sa bez väčších problémov konajú v Tel Avive či Haife. Keď sa im to nepodarilo, rozhodli, že im nevyplatia dotácie.
Minulý rok sa pochod skončil zrážkami medzi divoko poobliekanými členmi homosexuálnej komunity a bradatými mužmi v čiernych kaftanoch. Nešlo len o obyčajnú bitku. Jeden z ortodoxných mužov pobodal homosexuála, za čo si odsedí 12 rokov vo väzení.
Od príchodu Lupolianskeho na radnicu pred tromi rokmi (vo funkcii vystriedal súčasného premiéra Ehuda Olmerta) sa hovorí, že je čoraz viac pod vplyvom ultraortodoxnej komunity. Prejavuje sa to tým, že stále viac obchodov a reštaurácií zostáva zatvorených počas sabatu, v piatok večer a v sobotu premietajú len v obmedzenom počte kín a čo je najhoršie, vzrastá agresivita ortodoxných komunít proti tým, čo nežijú ako ľudia v nich.
Z mesta sa sťahujú mladí moderní ľudia a naopak sťahujú sa tam brooklynskí židia, mnohí s veľmi tradičným spôsobom života.
Sám Lupolianski je z takej rodiny a striktne sa riadi židovským učením. Študoval Tóru, učil náboženstvo a je otcom 12 detí. Pochody homosexuálov označuje za "poburujúce" a odmieta sa ako starosta zúčastňovať na všetkých kultúrnych podujatiach, ktoré sa vymykajú jeho chápaniu sveta. Svoje meno nechce uvádzať ani na plagátoch, ktoré pozývajú obyvateľov mesta na podujatia organizované radnicou.
Len minulý týždeň spôsobil menší diplomatický škandál, keď sa neukázal na otvorení výstavy organizovanej francúzskym veľvyslanectvom. Denník Jerusalem Post vtedy napísal, že Francúzi dokonca poslali svojho veľvyslanca do mesta, ktoré neuznávajú za metropolu Izraela a Lupolianski sa neobťažoval prísť.
Autor: Tel Aviv