Paul sa zasmeje: "Ide o zvyk, keď ideme cez kanál, tak je to na kontinent, do Európy," hovorí Angličan v londýnskej štvrti Soho. Pracuje v produkčnej firme a často jazdí do Čiech. "Je skvelé, že ste v únii. Cestovanie je jednoduchšie. Česi, ktorých si najímame, nepotrebujú pracovné víza."
Do rozhovoru vstupuje barman, pozdraví po francúzsky. Len čo na "bonsoir" dostane francúzske odpovede, zabudne na prácu. "Mali sme sa rozdeliť a urobiť dve únie: jednu francúzsko-nemeckú a druhú britskú s vami všetkými," povie Gregoir. Francúz má v Londýne tretí rok krčmu. "My a Nemci chceme politickú úniu, nielen zónu voľného obchodu, ale s vami to nie je možné. Vy ste ochotní úplne sa podriadiť trhu a nechcete sa s nami deliť o nijaký sociálny rozmer. Preto bolo rozšírenie zlé," povie Gregoir a začne chrliť pojmy ako "sociálny dumping". Prehovoril klasický francúzsky euroskepticizmus: chceme viac integrácie, ale tej našej, sústredenej na seba.
Britská skepsa je iná. Britskí politici sa možno pozerajú s nedôverou na pokusy viac k sebe pripútať európske štáty, ale zostávajú otvorení. Nepozerajú sa na im neznámy priestor s takými obavami ako Francúzi a ak ich majú, spravidla ich neriešia tak, že sa pred nimi zamknú s požiadavkou, aby sa okolitý svet zmenil. S britským euroskepticizmom sa žije lepšie.