Protifajčiarske kampane zaberajú a cigariet sa v Európe a Spojených štátoch predáva stále menej. FOTO - REUTERS
Tabakové firmy vás klamú, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá si dnešný Svetový deň bez tabaku pripomína týmto heslom a varuje pred všetkými "prestrojeniami" tabakových výrobkov.
Na mysli má všetky zľahčujúce označenia známe z cigaretových škatuliek: ľahké, jemné, s nízkym obsahom dechtu, s príchuťou ovocia či čokolády, prírodné či bez prísad.
"Tabakové výrobky sú smrteľné v akejkoľvek forme, nech ide o cigarety, fajky, žuvací či šnupací tabak, betel," varuje Šigeru Omi zo Svetovej zdravotníckej organizácie.
Hoci to WHO ani nijaká z protitabakových aktivistických organizácií príliš nahlas nepriznáva, aby to nevyzeralo, že ich súčasný stav uspokojuje, v posledných rokoch predovšetkým v Európe a Spojených štátoch má protifajčiarska kampaň úspech. Zákaz fajčenia na verejných miestach a zdražovanie tabakových výrobkov zaberajú.
Na celom svete je teraz podľa odhadov ešte 1,3 miliardy fajčiarov. Najviac sa "dymí" z Ázie.
"Stále viac nás nefajčí a nechceme ani byť v blízkosti fajčiarov. Teší ma, že sa verejná mienka obracia proti fajčeniu," povedal včera európsky komisár pre zdravie Markos Kyprianu.
Napríklad vo Francúzsku sa od roku 2000 znížil počet fajčiarov o tri percentá. V Taliansku zakázali fajčiť na verejných miestach v roku 2005 a už po roku ministerstvo zdravotníctva odhadlo, že asi pol milióna Talianov si už viac cigaretu nezapáli.
Predaj cigariet v Spojených štátoch vlani klesol na najnižšiu úroveň za posledných 55 rokov, klesá tam už osem rokov za sebou.
Iné prieskumy však varujú, že s fajčením začínajú čoraz mladší ľudia, pričom platí, že čím skôr človek začne, tým ťažšie sa návyku zbaví. Až takmer pätina 13-ročných fajčí.
Dostupnosť tabakových výrobkov súvisí s ekonomickou vyspelosťou krajín, pretože najmenej fajčia deti z juhovýchodnej Ázie.
(mch, reuters, čtk)
Fajčenie zabije 650-tisíc Európanov ročne
* Podľa prieskumov v krajinách Európskej únie z augusta 2005 uviedlo 27 percent opýtaných, že fajčia, ďalších 47 percent, že nikdy nefajčilo, a 21 percent fajčiť prestalo.
* V únii na choroby spojené s fajčením zomiera ročne 650-tisíc ľudí. Náklady na liečenie dosahujú ročne 100 miliárd eur.
* Na rakovinu pľúc a ďalšie choroby spájané s fajčením zomiera ročne 440-tisíc Američanov. V Spojených štátoch už osem rokov za sebou klesá počet predaných cigariet.
* Od 1. januára 2005, keď v Španielsku začal platiť prísny zákon proti fajčeniu, vyhľadalo lekára pre radu, ako s týmto návykom skoncovať, viac než 300-tisíc Španielov. (čtk)