Výhody bývania v rodinnom dome sú jasné každému z nás: tomu, kto dom má, tomu, kto ho stavia, ale aj tomu, kto po ňom zatiaľ iba túži. Bývanie podľa vlastných predstáv tu stelesňuje nielen rodinný dom a jeho interiér, ale aj okolitá príroda, exteriér a teda záhrada. Stvárneniu záhrady treba venovať aspoň takú pozornosť ako domu samotnému. Jej charakter závisí od veľkosti a typu pozemku (na rovine, mierne zvlnený, v teréne) a predstáv obyvateľov o tom, ako chcú vonku tráviť voľný čas. Mnoho záleží aj od životného štýlu človeka a tiež od denného pracovného zaťaženia každého člena rodiny.
Dobrá architektúra záhrady je komponovaná v rámci všeobecných kompozičných princípov, a tak vytvára vždy jednotu v súlade s okolím. Harmónia má byť chápaná s ohľadom na celok, aby všetky prvky navzájom ladili, či už ide o pomer veľkosti budovy a pozemku, vyváženosť materiálov alebo rovnováhu medzi voľnými a husto sadenými plochami, neživými a živými prvkami.
* Obytná záhrada
Záhrada sa člení na obytnú, okrasnú a úžitkovú. Môže slúžiť viacerým generáciám rodiny, z ktorých každá má svoje názory a požiadavky. V záhrade by nemalo chýbať miesto pre spoločné rodinné aktivity, ale aj pre individuálne trávenie času. Starší ľudia potrebujú pokoj a pohodu, miesto na posedenie oddych v zeleni, stredná generácia sa môže realizovať v úžitkovej alebo okrasnej záhrade a deti zase potrebujú priestor na hranie.
* Drobná architektúra
Drobná architektúra je dôležitá súčasť zútulnenia obytnej záhrady. Záhrada svojimi zákutiami poskytuje intímne miesto pre relaxáciu. Pobyt v záhrade sa dá spríjemniť rôznym spôsobom, na tieto účely môže slúžiť terasa s pergolou, strešná záhrada, otvorená veranda, priestor pod markízou, altánok alebo arkády. Ukľudňujúcu až meditatívnu atmosféru navádza voda v záhrade, ktorou môže byť malé jazierko, fontána, rybník s leknami, ale aj potok. Ak je v záhrade bazén, okolitá plocha býva upravená pre spoločenské posedenie protišmykovými dlaždicami. Gril alebo kozub v exteriéri je príťažlivým prvkom pre každého, kto rád pripravuje pokrmy na prírodnom uhlí pod holým nebom. Dokonca aj záhradný domček na pomedzí obytnej a úžitkovej záhrady nemusí byť iba narýchlo zbitou búdou. Niekedy môže byť ťažiskom záhrady rozárium alebo skleník. Do záhrady sa dá vložiť kútik v podobe historickej lavičky s umeleckým dielom v oáze zelenej aleje.
* Drobné záhradné stavby
Niektoré tieniace a chrániace záhradné prvky proti dažďu môžu mať charakter stavebných objektov, iné zas priemyselne vyrábaných zabudovaných alebo prenosných zariadení. Z hľadiska výsledného obrazu záhrady dominantné sú stavebné stabilné alebo zabudované prvky. Ťažiskovými prvkami v záhrade bývajú rôzne pergoly, markízy, altánky, záhradné domčeky alebo ich kombinácie, pričom vzhľadovo a konštrukčne môžu naväzovať na architektúru domu. Funkčne sa tieto prvky viažu na spevnené plochy a komunikácie. Sú to vlastne prostriedky rozšírenia využiteľnosti záhrady, podporujú jej plnohodnotnosť a komplexnosť. Čo sa týka konštrukčných materiálov, z ktorých sa tieto prvky vytvárajú, je ich celé spektrum - od tradičných, najčastejšie dreva, kovaného železa, až po iné ľahké kovové konštrukcie a plasty.
* Pergola
Pergola je ľahký vzdušný nezastrešený záhradný objekt, ktorý vďaka popínavým rastlinám poskytuje tieň a závetrie. Miera zatienenia pergolou závisí od hustoty porastu, a tak v prípade potreby sa dá doplniť ľahkým zastrešením, eventuálne skladacími slnečníkom.
* Prístrešok
Prístrešky majú vlastnú strechu alebo konštrukciu a môžu byť súčasťou domu alebo samostatnými voľne stojacimi objektmi. Ako súčasť domu ich tvorbe napomáhajú rôzne niky, presahy balkónov alebo rôzne druhy markíz. Prístrešky poskytujú tieň a plnohodnotnú ochranu pred dažďom.
* Altánok alebo besiedka
Prístrešky vo forme samostatných objektov tvoria altánky (besiedky), ktoré môžu mať ľubovoľný pôdorys a tvar. Bývajú voľne umiestnené do záhrady a ich poloha sa obyčajne spája s atraktívnym výhľadom do krajiny alebo s iným prírodným prvkom, napr. jazierkom.
* Iné záhradné stavby
Súčasťou záhrady bývajú záhradné stavby, ktoré tak ako záhrada môžu byť úžitkové aj obytné. Okrem skleníka môže byť v záhrade sauna alebo letná kuchyňa, ale najčastejšie sa tu nachádza záhradný domček slúžiaci na náradie i ako kôlňa. Záhradné domčeky sa umiestňujú čo najďalej od domu. Môžu slúžiť na odkladanie náradia, exteriérového nábytku alebo dreva. Ak sa má záhrada exteriérový kozub, záhradný domček môže s ním tvoriť kompozičný celok. Ak sa nám zdá, že takýto domček nie je estetickou súčasťou záhrady, je možné nechať ho obrásť popínavými rastlinami.
Lavička v odľahlom kúte záhrady pri múre, arkáda s mobilnými kvetináčmi, pergola s popínavými rastlinami prekrývajúca exteriérové stolovanie, markíza nad terasou, jazierko pri terase, exteriérový kozub konča záhrady alebo romantický altánok na otvorenej trávnatej čistinke - drobná architektúra zohráva veľkú rolu pri vytváraní jednotlivých scenérií záhrady a pris-pieva k tomu, aby sa obyvateľ rodinného domu dobre cítil aj vo vlastnej záhrade. *