BRATISLAVA – Úrad pre finančný trh v minulom roku rozhodol o udelení pokuty šiestim poisťovniam. Vo väčšine prípadov išlo o malé priestupky a spoločnosti svoju dlžobu voči úradu splnili.
Poisťovňa Tatra musela zaplatiť 50-tisíc korún za to, že vydala hromadnú akciu v listinnej podobe, pričom podľa zákona akcie poisťovní môžu byť len zaknihované. Okrem toho akcie protiprávne získala spoločnosť Horizont Slovakia, a preto sa úrad snaží právnymi krokmi dosiahnuť zrušenie vydania týchto akcií.
Dopravná poisťovňa, ktorá prednedávnom previedla svojich klientov na R+V poisťovňu a prišla o licenciu, zaplatila pokutu za to, že použila svoje rezervy ako záruku za úver pre svojho akcionára Eko-S Trans. Keďže akcionár si neplnil svoje povinnosti, úver bol splatený z peňazí poisťovne, čiže poistených.
Kontinuita dostala stotisícovú pokutu za to, že noví predstavitelia jej orgánov boli vymenovaní bez predošlého súhlasu úradu. Ako dodal Július Tomka, člen Rady Úradu pre finančný trh, dozorný orgán pri kontrole okrem toho zistil, že poisťovňa nemá všetky rezervy uložené v súlade s predpismi.
Komunálna poisťovňa zaplatila 100-tisíc za nezrovnalosti v štruktúre rezerv.
Hasičská poisťovňa a Vzájomná životná poisťovňa museli zaplatiť po 300-tisíc korún. V obidvoch prípadoch išlo o to, že spoločnosti nesplnili všetky opatrenia, ktoré jej dozorný orgán (vtedy ešte ministerstvo financií) nariadil v minulosti. Poisťovne v požadovanom termíne nezladili tvorbu rezerv s vyhláškou a ich platobná schopnosť bola nedostatočná. V Hasičskej poisťovni, ktorá minulý rok previedla časť svojich poistných zmlúv na Kooperativu, je v súčasnosti opäť kontrola.
„Ak má poisťovňa uložený termín na nápravu, musí o jej vykonaní úrad informovať,“ povedal Tomka. Ak sa poisťovňa neozýva, úrad skontroluje vykonanie nápravných opatrení sám, dodal.
„Zákon umožňuje, aby poisťovňa dostala pokutu za rovnakú vec niekoľkokrát,“ povedal Tomka. Pokuta sa pritom stále zvyšuje, dodal Tomka.
GABRIEL KÁDASI