BRATISLAVA – Populácia na Slovensku starne. Nielen preto, že sa rodí málo detí, ale aj preto, že mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. Za dobre platenou prácou, kvalitným štúdiom, lepšími životnými podmienkami. Ich počet z roka na rok stúpa.
Vysťahovalcov na Slovensku eviduje len Štatistický úrad a aj ten má iba skreslené údaje. Oficiálne údaje o počte emigrantov zo Slovenska sú aj dvadsaťkrát nižšie ako ich skutočný počet. Občania Slovenska síce majú povinnosť odhlásiť sa pri odchode do zahraničia na „dlhší čas“ z trvalého bydliska a odovzdať občiansky preukaz, ale mnohí to nerobia.
Trest vysťahovalcom nehrozí, navyše si chcú ponechať otvorené zadné vrátka (je to výhodné napríklad aj preto, že počas pobytu na Slovensku majú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť). Termín „dlhší čas“ zákon nespresňuje, a tak môžu hovoriť, že čas ich vysťahovania je „kratší“, prípadne, že stále uvažujú o návrate.
Väčšina krajín ponúka podobné možnosti na prisťahovanie, líšia sa spravidla len v rozličných nárokoch na žiadateľa.
Za formality pri vysťahovaní do vzdialenejších krajín (vysťahovalecké víza, lekársku prehliadku, formuláre, iné poplatky) zaplatí žiadateľ približne od 70-tisíc do 100-tisíc korún. Vybavovanie trvá asi jeden rok.
Ambasáde musíte navyše dokázať, že na účte máte dosť peňazí na „prežitie“ na jeden rok – 300- až 600-tisíc korún (podľa počtu osôb a podmienok krajiny).