atómovej agentúry Rosatom.
Ruské reaktory fungujú aj v slovenských atómových elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Obe vyrábajú elektrinu z ruského uránu.
Sedemnásť krajín, ktoré vlastnia 20 jadrových reaktorov inštalovaných v časoch Sovietskeho zväzu, sa zapojilo do Svetovej iniciatívy obmedzení hrozby (GTRI, Global Threat Reduction Initiative) vyhlásenej v máji 2004. Cieľom je identifikovať, zaistiť a spätne získať alebo uložiť rizikový jadrový a rádiologický materiál, aby sa nedostal do nepovolaných rúk, najmä teroristov.
"Rusko previedlo v apríli prvú tajnú operáciu, pri ktorej vyviezlo z Uzbekistanu 63 kilogramov obohateného uránu, ktorý by mohol slúžiť na výrobu dvoch jadrových bômb," povedal námestník riaditeľa Techsnabexportu Valerij Govoruchin. "Operáciu zaplatili Spojené štáty a stála okolo siedmich miliónov dolárov, z ktorých tretina bola určená na ochranu životného prostredia," dodal.
Urán za mimoriadnych bezpečnostných opatrení a asistencie zástupcov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu previezli do ruského závodu na spracovanie jadrového odpadu Majak pri Čeľjabinsku na Urale. (čtk)