Španielsky režisér Pedro Almodóvar dostal cenu za scenár k filmu Volver. Ženy, ktoré ho obklopujú, zas kolektívnu cenu za najlepší ženský herecký výkon.
FOTO - REUTERS
Íri sa ešte dobre pamätajú, ako sa pred osemdesiatimi rokmi vzbúrili proti britskej nadvláde. Tradujú si historky, spomínajú na presné udalosti a dátumy, dobrovoľníkov poznajú po menách a vedia, kde ich nepriatelia zabili. Anglický režisér Ken Loach priznal, že svoj film The Wind That Shakes The Barley (Vietor v jačmeni) nakrútil z čisto írskeho pohľadu, ale nemyslí si, že by tým zaujal antibritský postoj.
Je známy svojou spoločenskou angažovanosťou a aj tento film reprezentuje jeho staré presvedčenie, že proti chybám a násiliu vlády sa treba postaviť. Narážal pritom aj na účasť britských vojakov v Iraku. "Blair nám zvykne hovoriť: Neútočte na americkú vládu, útočíte tým aj na obyčajných Američanov. Je to falošný argument, bohužiaľ, už mu viackrát poslúžil," tvrdí Loach.
Na festivale v Cannes sa ukázal už trinástykrát. Zlatú palmu vyhral prvý raz a predseda poroty Wong Kar-wai vraví, že úplne jednoznačne.
Grand Prix dostal Francúz Bruno Dumont. Vo filme Flandres spojil vojnu s lovestory. Jeho hrdina odchádza na front, a keď sa k svojej láske vráti, už je iný.
Skupinové ceny za herecké výkony
Citlivosť na politické a historické témy sa prejavila aj pri rozhodovaní o najlepšom mužskom hereckom výkone. Cenu dostali štyria herci z alžírskeho filmu Indigenes. Hrajú vojakov zo severnej Afriky, ktorých cez druhú svetovú vojnu zmobilizovala francúzska armáda. Francúzsko sa nikdy nehrnulo, aby ich účasť verejne ocenilo. "Žiadny učiteľ dejepisu nám o tom nikdy nerozprával," povedal v rozhovore pre televíziu Canal+ herec Roschdy Zem. Spolu so svojimi kolegami spravili režisérovi Rachidovi Boucharebovi kamarátsku službu, hrali skoro zadarmo.
Jamel Debbouze, známy najmä ako komik, dokonca zháňal na film peniaze. Pre Canal+ povedal: "Ani som nevedel, čoho všetkého som schopný. Šiel som dokonca aj za ministrom Sarkozym." Teraz sa chystá na pochod cez Champs Elysées: "Po oslobodení držali severoafrických vojakov na okraji Paríža, nedovolili im, aby sa pridali k slávnostnému defilé. Sľúbili sme si, že to spravíme za nich, ak náš film u ľudí zaberie."
Cena pre najlepší ženský herecký výkon je tiež skupinová. Patrí ženám z filmového sveta Pedra Almodóvara. Vo filme Volver reprezentujú všetko, čo ovplyvnilo jeho detstvo a ranú mladosť - keď ešte žil v rodnej dedine La Mancha, v prísnom a patriarchálnom prostredí. Úlohu, ktorá pripomína jeho veselú a tvorivú matku, Almodóvar ponúkol Carmen Maura. Už dlho spolu nerobili.
Jednu zo svojich sestier zas uvidel v Penélope Cruzovej. "V poslednom čase sa dostala k sofistikovanejším úlohám, ale ja v nej vidím najmä talent na to, aby hrala ženy z plebsu. Nemá chlad v očiach," napísal v útlej a veľmi intímnej knižke, ktorá sa predávala na festivale.
Zatiaľ sa môžeme tešiť na Almodóvara
Almodóvar je mimoriadne citlivý človek. Hovorí, že ešte nedospel k vnútornému pokoju a nevie, či ho niekedy dosiahne. Film Volver robil preto, aby sa vyrovnal so smrťou a so svojimi dlhoročnými úzkostnými stavmi. V Cannes dostal cenu za najlepší scenár.
Cenu za réžiu má Alejadro Gonzáles Inárritu. Jeho film Babel tvoria štyri príbehy z rôznych častí sveta, všetky jeho postavy sa však trápia s tým istým. Nie sú pochopení, lebo sa nevedia poriadne prejaviť. Raz sú nedostatočné slová, inokedy im život komplikujú rôzne typy hraníc a predsudky. Ktovie, či sa tento pekný film dostane aj k nám, pre naše distribučné spoločnosti je vraj pridrahý.
Z víťazných filmov je u nás naplánovaný zatiaľ len Almodóvar, v kinách by mal byť koncom septembra.
59. ročník Cannes vo výsledkoch
Zlatá palma - Ken Loach: The Wind That Shakes The Barley
Grand Prix - Bruno Dumont: Flandres
Réžia - Alejandro Gonzáles Inárritu: Babel
Scenár - Pedro Almodóvar: Volver
Ženský herecký výkon - Penélope Cruzová, Carmen Mauraová, Lola Duenasová, Blanca Portillová, Yohana Cobová, Chus Lampreave: Volver
Mužský herecký výkon - Jamel Debbouze, Roschdy Zem, Samy Naceri, Sami Bouajila: Indigenes
Zlatá kamera (pre najlepší debut) - Corneliu Porumboiu: A Fost Sau N-A Fost?
Najlepší krátky film - Bobbie Peers: Sniffer
Cena poroty - Andrea Arnold: Red Road