Viaceré prieskumy však potvrdzujú, že nadčasy a dlhý pracovný čas zvyšujú riziko zranenia alebo ochorenia.
Podľa štúdie vedcov z Massachusetskej univerzity na vzorke viac než 110 000 záznamov rôznych zamestnancov viac ako polovica chorôb a zranení pripadala na zamestnania s rozšírenými pracovnými hodinami alebo výraznými nadčasmi.
Riešenie však existuje aj pre tých, ktorí sú presvedčení, že majú veľa povinností. Má názov Time managment. Štýl práce síce závisí v prvom rade od konkrétnej osobnosti a od zaužívaných pracovných návykov, ale možno ho vhodne upraviť.
Odporúčania time managementu pomáhajú organizovať čas čo najhospodárnejšie a prirodzene eliminovať stres. Aj metódy efektívneho plánovanie a riadenia času sa vyvíjajú. "Súčasná štvrtá generácia Time managementu kladie dôraz na osobnosť človeka, na jeho dobrý pocit z práce, celkovú vyrovnanosť, kondíciu a dobré vzťahy," hovorí Roman Sviták zo spoločnosti ADK. Väčšina súčasných expertov dnes odporúča plánovať si svoj čas podľa týždňov. Týždeň je dostatočne dlhý, aby obsiahol všetky plánované úlohy, aj nevyhnutný oddych. Zároveň je dostatočné krátky, aby sme dokázali pružne reagovať na meniace sa podmienky.
Pri plánovaní by sme nemali zabúdať ani na časové rezervy pre neočakávané úlohy či náhle pracovné stretnutia. Napokon
je potrebné myslieť aj na oddych a rešpektovať svoju výkonnosť.
Efektívne organizovať čas pomáhajú napríklad plánovacie systémy. Vznikli pôvodne pre manažérov a aj preto ich nazývame manažérske diáre či záznamníky. Zdroj: ADK