BRUSEL, BRATISLAVA – Čo sa deje na slovensko-ukrajinskej hranici, je veľmi dôležité aj pre Európsku úniu. Pozorne sleduje, v akom je stave, pretože ak by sa Slovensko stalo členom, bola by to vonkajšia hranica celej únie.
Ochrana hranice, najmä jej zelenej časti, zaujímala včera aj poslancov zahraničného výboru Európskeho parlamentu, ktorí sa premiéra Dzurindu pýtali na opatrenia, ktoré Slovensko robí, aby cez hranicu neprechádzali ilegálni migranti.
„Robíme pre to všetko v troch oblastiach – personálnej, materiálnej a organizačnej. Hranica nie je taká dlhá, aby sme sa s tým nevyrovnali v krátkom čase. Prijímame mnohé opatrenia, poslali sme tam nových vojakov, nových policajtov, nakupujeme nové zariadenia. V priebehu niekoľkých mesiacov táto hranica musí spĺňať štandardy Schengenu,“ vyhlásil Dzurinda.
Ochranu slovensko-ukrajinskej hranice kritizovala aj vlaňajšia pravidelná správa Európskej komisie o Slovensku. Hranica je podľa komisie napriek opatreniam prijatým v roku 2001 stále veľmi priepustná. „Slovensko musí postupne vyradiť brancov zo stráženia hraníc a nahradiť ich profesionálmi,“ uvádzala správa novembri 2001. (mar)