BRATISLAVA – Východná hranica Slovenska bola nedávno posilnená, lebo sa stávala čoraz častejšie miestom nelegálneho prechodu migrantov, ktorých viedli prevádzači. Jedným z nich mohol byť aj vrah, ktorý včera zastrelil dvoch našich ľudí.
Prevádzačstvo funguje na princípe organizovaného zločinu a vynáša veľa peňazí. Aj preto sú prevádzači často lepšie technicky vybavení ako polícia. Používajú termokamery a najmodernejšie terénne autá.
Štruktúra gangu je typická pre podsvetie. Na čele stojí boss, ktorý rozdelí časť peňazí prevádzačom. Tí na etapy prevádzajú utečencov od jednej hranice k druhej.
Prevádzačské gangy si najímajú ľudí z pohraničných oblastí. Ľudia tam poznajú terén a spravidla je v týchto regiónoch vysoká nezamestnanosť, takže najať prevádzača nebýva problém. Zárobok býva dosť vysoký a riziko trestu nízke, lebo prichytiť niektorého pri čine sa podarí málokedy. Prevádzači sa zvyčajne pohybujú mimo skupiny migrantov a navigujú ich svetelnými signálmi. Ak aj súd niekoho usvedčí, spravidla vyviazne s pokutou alebo podmienečným trestom.
Utečenci zaplatia za celú trasu od 3- do 5-tisíc dolárov, prevádzači na našom území z toho dostávajú približne 200 dolárov. Takto si zarábal napríklad aj starosta obce Topľa z východného Slovenska, ktorého v marci 1999 zadržali spolu s jeho bratom, v tom čase vojakom z povolania, pri prevoze skupiny čínskych migrantov.
Prevádzači, ktorých sa u nás podarilo chytiť, boli najčastejšie Slováci, Česi, Maďari a Juhoslovania.
Dvanásťkilometrový úsek štátnej hranice v obvode Hraničného oddelenia v Petrovciach patrí medzi najzložitejšie na východnej hranici. Podľa riaditeľa odboru Hraničnej a cudzineckej polície v Košiciach Miroslava Capuliča je veľmi členitý, hornatý a bohato zalesnený. Stráži ho 50 policajtov a vojakov.
Čo sa týka narušení štátnej hranice nelegálnymi migrantmi, patrí k najfrekventovanejším. Len vlani, uviedol Capulič, tam zadržali približne 300 migrantov z tretích krajín. Tragédiu, akou bola tá včerajšia, podľa jeho slov doposiaľ nezaznamenali. (rp, tasr)