
Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Miroslav Samek (vpravo) priletel na miesto tragédie, aby zabezpečil ďalšie vyšetrovanie. FOTO PRE SME – ERIK MOJSEJ
BRATISLAVA – Návrh, aby hranicu chránili aj mladí vojaci, predložil pred časom náčelník generálneho štábu Milan Cerovský. Včera spolu s ministrom obrany Jozefom Stankom vyjadril úprimnú sústrasť rodinám mŕtveho vojaka a policajta.
Cerovský tvrdí, že vyslanie vojakov na hranicu bolo jediným možným riešením: „Vojaci základnej služby sú stavaní na plnenie všetkých úloh, ktoré armáda plní v zmysle zákona.“ K včerajšej prestrelke sa nechcel vyjadriť, pretože nepoznal podrobnosti: „Snažiť sa túto situáciu zneužiť na kritiku niekoho, že tam dal mladých chlapcov, nie je seriózne. Je to situácia, v ktorej sa môže objaviť hocikto. Aj v tom je riziko vojenského povolania. Samozrejme, že ma to veľmi mrzí.“
Ukrajinská hranica je pre Slovensko kľúčovou. Po septembrových teroristických útokoch Úrad hraničnej a cudzineckej polície posilnil hliadky o vojakov základnej služby.
Minister vnútra bol pri svojej poslednej návšteve hraníc pobúrený. Nebol spokojný s tým, že ju strážia mladí vojaci v základnej službe, a nie skúsení policajti. Splnomocnenkyňa na ochranu štátnej hranice Oľga Šimorová sa v minulosti vyjadrila, že do konca roka 2002 by vojakov mali nahradiť profesionálni policajti.
Šimorová takisto priznala, že prevádzači majú často lepšie technické vybavenie ako policajti. Redaktor SME minulý rok prekročil ukrajinskú hranicu viackrát bez toho, aby si ho niekto všimol.
Hranica s Ukrajinou meria 97,6 kilometra, tvorí ju veľmi členitý terén. Stráži ju takmer päťsto policajtov a vojakov. Ministerstvo vo svojej správe o stave východnej hranice tvrdí, že vznikne Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii, ktorá by mala odhaľovať trestnú činnosť práve na štátnych hraniciach.
(mož)