Základom je, aby PKN Orlen ako nový majiteľ dostal do rafinérie Mažeikiu dostatok ropy. FOTO - JÁN KROŠLÁK
MOSKVA - Najväčšia poľská rafinérska skupina PKN Orlen v piatok podpísala s ruskou krachujúcou firmou Jukos a litovskou vládou dohodu o kúpe viac ako 84 percent akcií strategicky významnej litovskej rafinérie Mažeikiu Nafta. Z ruských oficiálnych miest sa však medzitým ozvali hlasy, hroziace odstavením Mažeikiu od prísunu ropy, ak ju budú kontrolovať Poliaci.
S Jukosom sa poľský vlastník českého holdingu Unipetrol dohodol na kúpe 53,7 percenta akcií za 1,49 miliardy dolárov (32,8 miliardy korún). Obidve firmy sa podľa hovorkyne Jukosu Claire Davidsonovej dohodli potom, ako americký súd vo štvrtok odmietol predĺžiť nariadenie, ktoré predaj doteraz blokovalo.
Obe strany súhlasili
Čoskoro potom PKN a litovská vláda oznámili dohodu, podľa ktorej firmy odkúpia od štátu 30,66 percenta akcií Mažeikiu za 851,8 milióna dolárov. Poliaci pritom budú mať opciu na získanie zostávajúcich desiatich percent za 278 miliónov dolárov počas piatich rokov. Obidve transakcie chce PKN dokončiť do prvého štvrťroku budúceho roku, a potom chce ponúknuť odkúpenie akcií menšinovým akcionárom. Jediná pobalstká rafinéria je významným uzlom ruských exportérov ropy a európskych dovozcov palív a pre PKN má vzhľadom na jej blízkosť k Poľsku strategický význam. Ak by rafinériu získala konkurencia, mohli by jej lacnejšie ropné produkty ohroziť dominanciu PKN na domácom trhu. Okrem PKN mali o Mažeikiu záujem ruský Lukoil s americkým ConocoPhillips, rusko-britská TNK-BP a kazašský podnik KazMunaiGas.
Znepokojivé informácie pre PKN a Mažeikiu medzitým prišli v sobotu z ruského štátneho ropovodného monopolu Transnefť. Tie naznačili, že by litovská rafinéria po zmene vlastníka mohla mesiace nečinne stáť, lebo nebude z Ruska dostávať surovinu. Obchodníci to interpretujú ako ďalšiu ukážku energetického vydierania Kremľa proti menej priateľským susedom. S Poľskom má teraz Rusko veľmi napäté vzťahy.
"Vôbec nevieme, čo sú zač," povedal viceprezident Transnefti Sergej Grigorjev. "Poznáme ich konkurentov - Lukoil, TNK-BP a KazMunaiGas, s nimi sme sa mnohokrát stretli. Nikdy sme sa však nestretli s PKN alebo s ruskými ťažiarmi, ktorí sú ochotní im dodávať ropu," povedal činiteľ ropovodnej spoločnosti.
Pre Moskvu tŕňom v päte
Podľa obchodníkov je poľská kontrola nad Mažeikiu pre Kremeľ rovnako neprijateľná, ako by bolo pre Litvu neprijateľné nechať podriadiť závod priamo kontrole Moskvy. "Vzhľadom na veľmi problematické politické vzťahy medzi Poľskom a Ruskom nevidím dôvod, prečo by im mala Transnefť ďalej dodávať ropu," povedal agentúre Reuters obchodník jednej veľkej ruskej spoločnosti. Podľa neho tak zostane Mažeikiu na nejaký čas bez dodávok a nakoniec sa uzavrie nejaká nová dohoda.
PKN musela pred dohodou Jukos a Litvu presvedčiť, že dokáže pre Mažeikiu zaistiť dodávky ropy. Žiadna z firiem však o budúcich dodávateľoch pre Mažeikiu neinformovala. "Podľa mojich poznatkov majú od ropných spoločností niekoľko ponúk," povedal na tlačovej konferencii litovský minister hospodárstva Kestutis Daukšys. Dodal, že v krajnom prípade by mohla byť Mažeikiu zásobovaná po mori.
PKN Orlen je najväčšou stredoeurópskou ropnou spoločnosťou a zamestnáva 26-tisíc ľudí. Súčasťou skupiny je tiež český Unipetrol a s ním aj Benzina, Česká rafinérska, Chemopetrol, Kaučuk, Paramo alebo Spolana.
(čtk)