Dva extraligové kluby z desiatich majú vo vedení politikov. Primátor Žiliny Ján Slota i primátor Popradu Anton Danko sú zároveň aj prezidentmi hokejových klubov v meste. Tretím politikom, ktorý vstúpil do hokejového diania v Liptovskom Mikuláši, je Pavol Rusko. Na snímke je letiaci Ján Slota pri oslave postupu Žiliny do finále tohtoročnej extraligy. FOTO - TASR |
Tri kluby najvyššej hokejovej súťaže sú priamo spojené s menami známych politikov. Novým generálnym partnerom hokejového klubu v Liptovskom Mikuláši sa len pred nedávnom stala spoločnosť LI-PA Holding, na ktorej čele stojí Pavol Rusko. Ján Slota je primátorom Žiliny i prezidentom hokejového klubu a v rovnakých funkciách je i popradský Anton Danko.
Je prepojenie politiky a hokeja výhodné a nemôže mu to uškodiť?
Každá pomoc je vítaná
Podľa Vladimíra Paštinského, riaditeľa spoločnosti Pro-Hokej, ktorá je riadiacim orgánom najvyššej súťaže, si kluby príliš nemôžu vyberať. Musia využiť každú príležitosť, ktorá sa im naskytne a pomôže nielen seniorskému, ale aj mládežníckym družstvám. "Nevidím v tom problém. Či je to politik, alebo nejaká nadnárodná spoločnosť, ide o ochotu podporiť hokej. My sa snažíme celú vec vnímať apoliticky."
Ideálne by podľa Paštinského bolo, aby politici neskôr pomohli preniesť svoje skúsenosti do tvorby legislatívy, ktorá by sponzorov neodrádzala. To by mohlo pritiahnuť firmy ku športu, napríklad v regióne, v ktorom pôsobia.
"Politika je zložitá záležitosť, ktorá sa niekedy vymyká normálnemu mysleniu. Keď človek sleduje, ako sa z priateľov stávajú nepriatelia a naopak, len nechápavo krúti hlavou," povedal generálny riaditeľ Doprastavu Dušan Mráz, bývalý prezident zvolenského hokejového klubu. "Ak by sa niektoré politické praktiky preniesli do hokeja, mohlo by mu to len uškodiť. Je to jeden z mála športov, kde sme schopní vychovať svetových hráčov, preto mu treba pomáhať a nie škodiť."
Ak sa nejaký podnikateľ alebo firma rozhodne podporovať šport, do určitej miery sa spropaguje, dostane sa do povedomia širšej verejnosti. "Ale podľa mňa sa mu vložené prostriedky nikdy nevrátia. Preto každý, kto pomôže akýmkoľvek spôsobom pri fungovaní klubu, si zaslúži uznanie," dodal Mráz.
Podľa riaditeľa nitrianskeho hokejového klubu Jána Plandoru každý, kto sa angažuje v hokeji, to robí preto, že ho má rád a chce mu pomôcť. "Zohnať dobrého sponzora nie je ľahké. Ak by za mnou prišiel nejaký politik a ponúkol by mi peniaze, nevyhodil by som ho."
Primátor - prezident, dobré spojenie
Ako výhodné sa ukazuje spojenie primátor - prezident hokejového klubu. Ján Slota i Anton Danko majú skúsenosti s veľkou i regionálnou politikou, kluby, ktoré vedú, uspeli v hokejovej lige. "Na úrovni samosprávy, vzhľadom na pomoc športu je spojenie politika s hokejom v poriadku. V tom by som problém nevidel," myslí si Peter Goliaš z inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Ineko.
"V našich podmienkach nemôže klub existovať bez podpory mesta. Preto je ideálne, ak je primátor aj vo vedení hokejového klubu," myslí si Plandora.
Podobný názor má aj bývalý zvolenský hokejový prezident Dušan Mráz. "Do extraligového finále sa dostali kluby, kde je takéto zdvojenie funkcií. To jasne ukazuje na potrebu, aby sa mesto aktívne podieľalo na podpore klubu. Možno by mali v blížiacich sa komunálnych voľbách kandidáti na poslancov alebo primátorov jasne povedať, či a akým spôsobom budú podporovať rozvoj športu, alebo či budú chcieť predať štadióny a z rozpočtu mesta nedať na ich prevádzku ani korunu. Potom sa uvidí, aký je názor občanov toho-ktorého mesta."
PROKOP SLOVÁČEK