BRATISLAVA - Hoci je Štatistický úrad rozpočtovou organizáciou, a teda je financovaný zo štátneho rozpočtu, nie vždy poskytuje informácie a štatistické údaje zadarmo. Úrad vyžaduje poplatok len pri výstupoch, ktoré sú "šité na mieru". Ide o štatistiky, ktoré musia pracovníci úradu vyhľadávať vo viacerých zdrojoch a spájať ich napríklad do jednej tabuľky, prípadne ich inak spracovávať, povedala denníku SME vedúca informačného servisu úradu Elena Šťavová. Ide podľa nej asi o každú siedmu požiadavku, ktorú úrad dostane.
Na cenu za spracovanie informácií vplýva podľa nej napríklad čas, ktorý strávi pracovník úradu pri posudzovaní požiadavky, určovaním zdrojov, ich spracovaním a overením správnosti. To, koľko práce človek na úrade pri spracovávaní údajov vynaložil, si však žiadateľ nevie overiť. Navyše, žiadateľ nemá na výber. Štatistický úrad má totiž vo väčšine prípadov monopolné postavenie na trhu a nepodlieha regulácii.
Poplatky za spracovanie dát môže úrad vyberať na základe platného zákona o štátnej štatistike. V prípade, že žiadateľ využije zákon o slobodnom prístupe k informáciám, tak platí len za použité médium - list papiera, disketa, CD a za poštovné. Táto forma prístupu je však pre médiá príliš pomalá.
Napríklad denník SME žiadal úrad o štatistické údaje ohľadom trhu s nábytkom. Za vyhľadanie a skompletizovanie údajov z niekoľkých zdrojov si úrad vyžiadal tisíc korún v zmysle cenníka úradu. Nájsť ho na internetovej stránke je však problematické, úrad totiž zverejnil len princíp cenotvorby. Samotný cenník je prílohou Zásad pre zverejňovanie a poskytovanie štatistických informácií, ktoré ako také sú na internete zverejnené. Postup úradu nie je podľa externého právnika Transparency International Vladimíra Pirošíka protizákonný. Napriek tomu by mal byť cenník zverejnený a ceny by mali byť čo najnižšie. "Občania si totiž prístup k informáciám už raz zaplatili, prostredníctvom svojich daní," povedal.
Na rozdiel od slovenského úradu má český Štatistický úrad cenník zverejnený v plnom rozsahu a je jednoducho dostupný z hlavnej stránky úradu. Poplatky sú postavené na rovnakom princípe ako na Slovensku. Napríklad jedna hodina práce zamestnanca úradu stojí záujemcu o informácie 400 českých korún (asi 537 korún).
(ik)