Pokles na akciových trhoch vymazal zisky investorov od februára tohto roku, v strednodobom horizonte by však trhy mohli opäť začať rásť.
FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA - Pokles na akciových trhoch v posledných týždňoch zasiahol výnosy podielových fondov, ktoré investujú do akcií. Stratili nielen akciové fondy, ale aj zmiešané fondy a niektoré fondy fondov.
Neznamená to však, že všetci investori, ktorí majú svoje úspory v akciových fondoch, sa dostali do straty. Doterajší prepad na trhoch vymazal zisky investorov od februára tohto roku. Investor, ktorý vložil peniaze do fondu oveľa skôr pred začiatkom prudkého poklesu akciových trhov, môže mať stále pomerne slušný výnos. Kto však vložil peniaze do akciového fondu napríklad pred mesiacom, má momentálne záporný výnos.
Investícia na päť rokov
Podľa obchodníkov však klienti nemajú dôvod na unáhlené výbery peňazí z akciových fondov. Pri investovaní do takýchto fondov sa odporúča podržať v nich peniaze aspoň päť rokov. Vtedy by už výkyvy cien na akciových trhoch mali byť nižšie ako priemerný výnos. "Pravdepodobnosť straty akciového fondu v horizonte piatich rokov v porovnaní s investičným horizontom jeden rok je o 10 percent nižšia," povedal portfólio manažér Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Alojz Šimičák.
Pri investovaní do fondov, ktoré pôsobia na akciových trhoch, treba teda počítať s tým, že akciové trhy môžu kolísať. Čím však dlhšie zostáva klient v akciovom fonde, tým viac rastie pravdepodobnosť, že ho tieto krátkodobé výkyvy nemusia zaujímať. "Ani investičný manažér fondu nesedí so založenými rukami, ale snaží sa neustále prispôsobovať zloženie portfólia aktuálnym a očakávaným podmienkam," povedal investičný manažér ING dôchodkovej správcovskej spoločnosti Pavol Ondriska.
Ak sa investor v období, keď akciové trhy padajú, rozhodne presunúť momentálne stratovú investíciu z akcií napríklad do peňažných fondov alebo na termínovaný vklad v banke, je málo pravdepodobné, že by sa v rozumnom čase vrátil do ziskovej pozície. Riešiť sa to dá aj inak. Napríklad pri aktívnejšej správe portfólia možno presunúť akciovú investíciu z rozvíjajúcich sa trhov napríklad v strednej a východnej Európe (tzv. emerging trhy) na klasické americké a európske burzy.
Rozvíjajúce sa trhy totiž klesajú aj rastú rýchlejšie. Klesajúcu fázu teda možno prečkať na vyspelých trhoch, čím sa dosiahnu nižšie poklesy. "Aj tak však veľmi takýto presun neodporúčam, pretože viaceré emerging trhy mali stále lepšie ekonomické ukazovatele ako vyspelé trhy," povedal podpredseda predstavenstva Across Investments Services Roman Scherhaufer. Lepšie je teda dodržať odporúčaný investičný horizont.
Trhy by nemali padať dlhodobo
Akciové trhy začali klesať začiatkom mája. Reagovali najmä na rastúcu infláciu v USA, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť rastu úrokov a môže ohroziť udržateľnosť ekonomického vzostupu. Špekulácie o náraste úrokov následne znížili atraktivitu akciových trhov. Tie reagovali poklesom hodnoty a rastúcimi cenovými výkyvmi. Najväčší pokles výnosov zaznamenali klienti, ktorí investovali do akcií na rozvíjajúcich sa trhoch.
"Predpokladáme, že akciové trhy budú v strednodobom horizonte rásť," povedal Šimičák. Mali by zarobiť z očakávaných rastúcich ziskov firiem, naplánovaných fúzií a akvizícií. Dobré vyhliadky majú trhy strednej Európy, aj keď analytici upozorňujú, že už zrejme nedosiahnu nárasty okolo 40 percent ročne, ako to bolo nedávno.
Pred investovaním treba zvážiť vzťah k riziku
Podľa ekonómov investovať sa má v každom čase, teda aj vtedy, keď akciové trhy padajú. Investor by sa však už pri rozhodovaní, čo s peniazmi, mal zamyslieť nad tým, aké riziko dokáže tolerovať a na aký čas je ochotný peniaze v investícii viazať. Investičný poradca mu na základe toho odporučí, koľko peňazí by mal vložiť do akcií, dlhopisov, prípadne do peňažného trhu.
Ak mu poradca namiešal portfólio, ktoré nezodpovedá jeho investorskému profilu, investor lepšie urobí, ak nechá pracovať investíciu dlhší čas. "Akciové trhy podliehajú často výkyvom, ale pokiaľ nenastáva zmena trendu, teda z rastúceho na klesajúci, nie je dôvod meniť ani rozloženie portfólia klienta," povedal člen predstavenstva VÚB Asset Management Gabriel Hinzeller.
Koľko stratili akcie za posledné 3 týždne
Index najväčších amerických spoločností 5 percent
Akcie veľkých európskych spoločností 9 percent
Stredná a východná Európa 21 percent
Ázia 12 percent
Japonsko 11 percent
Latinská Amerika 19 percent
Zdroj: Across Investments Services