LUČENEC - V mnohých dedinách a mestách na juhu stredného Slovenska vládne apatia, stagnujú a nerozvíjajú sa. Okresy Lučenec, Poltár či Veľký Krtíš trpia vysokou nezamestnanosťou. Veľký Krtíš je na tom podľa sociológov najhoršie - nemá takmer žiadnu pozitívnu silnú stránku. Príležitostí získať prácu je málo.
"Čím dlhšie sú ľudia nezamestnaní, tým sú apatickejší voči veciam verejným. Na aktivačných prácach zamestnávame 116 ľudí," hovorí primátor mestečka Modrý Kameň v krtíšskom okrese. "V Modrom Kameni sú zväčša malé firmy, ktoré zamestnávajú minimálny počet ľudí. Občania, ktorí sú zamestnaní, zväčša za prácou dochádzajú. Dlhodobo nezamestnaní majú záujem o prácu, pretože zo sociálnych dávok sa v dnešnej dobe dá ťažko vyžiť," hovorí primátor Ján Lenhard.
Medzi najchudobnejšie dediny okresu patria Chrťany, Pravica, Zombor, Včeláre, Glabušovce a Opava. Obyvatelia týchto obcí nemajú žiadny potenciál, ktorý by im umožnil hľadať si prácu v iných regiónoch alebo v zahraničí.
V Lučenci je ma úrade práce evidovaných okolo 8300 nezamestnaných. Najviac ich je vo veku 35 - 49 rokov. V meste Fiľakovo sa nezamestnanosť od začiatku roka pohybuje na úrovni 27 percent. Primátor Jozef Agócs však predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch počet ľudí bez práce mierne klesne. "Vytvoria sa sezónne pracovné miesta u zamestnávateľov na území mesta, v blízkom okolí, ale aj v iných okresoch, prípadne v zahraničí." V podnikoch v meste je momentálne zamestnaných okolo 2300 ľudí, mesto na aktivačných prácach zamestnáva 430 ľudí, ďalších 100 zamestnáva Rómske občianske združenie.
K územiam s najvyšším percentom nezamestnaných v rámci Banskobystrického kraja už dlho patrí aj okres Poltár. Kedysi tam fungoval sklársky a tehliarsky priemysel, na severe to bol drevospracujúci priemysel. "Postupným zatváraním sklárskych závodov v Utekáči, Málinci a Zlatne sa situácia zhoršila natoľko, že vznikla takzvaná hladová dolina," tvrdí primátor Pavel Gavalec.
Jediným fungujúcim podnikom, ktorý zamestnáva viac ako 1200 ľudí, je akciová spoločnosť Slovglass. Jedinou možnosťou, ako zlepšiť ekonomické a sociálne podmienky v regióne, je podľa primátora príchod strategického investora. Zatiaľ však žije v niektorých dedinách až 50 percent rodín pod hranicou chudoby.
"V Českom Brezove žije 495 ľudí. Pracovné príležitosti poskytuje Komposesorát a tunajšie družstvo. Zamestnáva len hŕstku ľudí, až polovica rodín žije pod hranicou chudoby. Mladé ženy odchádzajú do zahraničia robiť opatrovateľky," hovorí starostka obce České Brezovo Viera Stanová. Podobná situácia je v Málinci, Zlatne, Utekáči a Kokave nad Rimavicou.