Štát však pre vyššiu bezpečnosť nechcel, aby tieto správcovské spoločnosti mohli vytvoriť penzijné fondy. Museli vzniknúť úplne nové spoločnosti. Väčšina z nich patrí do známych svetových finančných koncernov, ktoré vlastnia banky, poisťovne a správcovské spoločnosti nielen na Slovensku ale aj v inde v Európe.
Dôchodkové správcovské spoločnosti - penzijní správcovia - podnikajú výlučne iba s penzijnými úsporami. Každá z nich musí povinne podľa zákona vytvoriť a spravovať tri dôchodkové fondy, z ktorých si sporitelia môžu vyberať podľa veku a investičného profilu.
Penzijní správcovia podnikajú podľa prísnych pravidiel a pod kontrolou Národnej banky Slovenska (predtým Úradu pre finančný trh, ktorý sa neskôr spojil s Národnou bankou).
Národná banka dáva povolenie na činnosť a môže ho aj odobrať. Penzijný správca musí podnikať ako akciová spoločnosť so základným imaním minimálne 300 miliónov korún.
Čo robí DSS
Á uzatvára zmluvy so sporiteľmi
Á vedie osobný dôchodkový účet
Á povinne spravuje tri dôchodkové fondy
Á zamestnáva špecialistov - portfóliových manažérov - ktorí investujú peniaze z dôchodkových fondov na domácom a zahraničných finančných trhoch
Á raz za rok bezplatne posiela klientom výpis z osobného dôchodkového účtu
Á na svojej internetovej stránke pravidelne zverejňuje dôležité informácie, najmä stav na osobnom dôchodkovom účte
Á inkasuje poplatky za správu aktív a vedenie účtu, z ktorých financuje svoju činnosť
Á vedie účtovníctvo dôchodkového fondu
Á určuje hodnotu majetku v dôchodkovom fonde a hodnotu dôchodkovej jednotky
Á zabezpečuje právne služby pre dôchodkové fondy
Á vedie zoznam sporiteľov
Správcovia môžu mať len tri fondy s rôznym rizikom
V sporivom kapitalizačnom pilieri systéme si ľudia môžu v dôchodkovej správcovskej spoločnosti vyberať najviac z troch fondov. Tie sa podľa podmienok v zákone môžu odlišovať rôznym rizikom a investičnou stratégiou. Sporenie na penziu je v začiatkoch, fondy sú ešte veľmi podobné, väčšina z nich investuje peniaze do termínovaných vkladov v bankách. Neskôr to má byť inak. Fondy budú investovať viac do akcií aj dlhopisov.
Fond si sporiteľ vyberá pri podpise zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Podľa zákona správca spravuje majetok vo fonde oddelene od majetku firmy.
Dôchodkový fond sa dá obrazne prirovnať k mechu peňazí, v ktorom sú penzijné úspory občanov. Za tieto peniaze dôchodková spoločnosť nakupuje cenné papiere, napríklad akcie alebo dlhopisy tak, aby pre klientov dosiahla čo najväčšie výnosy a zhodnotenie.
Sporiteľ môže mať peniaze len v jednom dôchodkovom fonde. Klient ho môže v rámci jednej penzijnej spoločnosti kedykoľvek bez poplatkov zmeniť, jediným obmedzením je jeho vek. Sporenie je dlhodobé. Pri dlhšom sporení sa penzijné úspory môžu viac zhodnotiť.
Čím je klient mladší, tým rizikovejší fond si môže zvoliť. Má šancu na vysoký výnos, ktorý mu prinesie vyššiu penziu. Prípadné straty z investovania stihne vyrovnať tak, aby mu to nezhoršilo penziu.
Typy fondov Rastový fondÁ je v zákone nastavený pre mladších, ktorí môžu podstúpiť vyššie riziko. Predpokladá sa, že o niekoľko rokov v ňom bude väčší podiel akcií, ako v ďalších dvoch.
Napriek tomu, že ľudia si budú môcť medzi jednotlivými fondmi vyberať, ich účasť v rastovom fonde je obmedzená. Najneskôr 15 rokov pred oficiálnym vekom odchodu do penzie musia sporitelia rastový fond povinne opustiť. Znamená to, že ak sa do penzie po novom odchádza v 62 rokoch, v rastovom fonde môžu byť ľudia, ktorí majú menej ako 47 rokov. Pre starších zostáva vyvážený a konzervatívny fond.
Vyvážený fondÁ pomer akcií a dlhopisov mal byť približne rovnaký.
Ani v tomto fonde nemôžu byť sporitelia až do penzie. Sedem rokov pred ňou stratia ľudia kvôli bezpečnosti možnosť výberu, aby nepodstupovali zbytočné riziko, že sa im úspory znehodnotenia.
Na šetrenie im zostane len konzervatívny fond. "Každá DSS je povinná upozorniť sporiteľa dva roky pred uvedenými zákonnými lehotami na nutnosť zmeny dôchodkového fondu," povedala hovorkyňa ING Jana Burdová.
Ak sporiteľ o zmenu fondu nepožiada, dôchodková spoločnosť mu fond zmení automaticky a zmenu mu oznámi.
Konzervatívny fond Á je najmenej rizikový, čo znamená, že aj najmenej vynáša.
Penzijné spoločnosti môžu majetok z fondu investovať len do dlhopisov a vkladov v bankách. Doň budú musieť prestúpiť ľudia, už niekoľko rokov pred odchodom do dôchodku, aby nepodstupovali zbytočné riziko znehodnotenia úspor.
Investičné limity dôchodkových fondov Rastový* maximálne 80 percent do akcií Vyvážený* maximálne 50 percent do akcií, minimálne 50 percent do dlhopisov a peňažných investícií Konzervatívny * len peňažné a dlhopisové investície