Napriek tomu Poliaci a ešte menej Slováci nemajú zatiaľ vôbec nič isté. Hlasovať ešte musí Snemovňa reprezentantov a posledné slovo má prezident George Bush. Ich súhlas je veľmi nepravdepodobný.
Senát včera v noci nášho času bez problémov schválil imigračnú reformu, ktorá rieši hranice s Mexikom, ale aj status státisícov ilegálnych imigrantov. Súčasťou reformy je aj dodatok, ktorý umožňuje bezvízový styk novým členským krajinám Európskej únie, ktoré majú viac ako 300 vojakov v misiách v Afganistane či Iraku. Túto podmienku spĺňa iba Poľsko.
Slovensko považuje takýto model za zlý. "Odmietame, aby sa kupčilo s podporou krajiny," povedal slovenský veľvyslanec vo Washingtone Rastislav Káčer. Spoločne s diplomatmi z pobaltských krajín a Česka a Maďarska sa snažia, aby dodatok prežil, ale bez podmienky počtu vojakov v Iraku a Afganistane.
Podľa Káčera je napriek tomu veľmi dobré, že víza sa konečne riešia ako politický problém, a nie ako technická záležitosť. Doteraz boli USA ochotné zrušiť víza iba krajine, ktorej občanom neodmietli viac ako tri percentá žiadostí.
Ešte pred pár dňami považovali americkí analytici, ale aj poľské médiá šancu na zrušenie víz takmer za nulovú. Doteraz totiž všetky návrhy snemovňa zablokovala. Teraz by to vraj mohlo byť iné.
Imigračná reforma je veľmi dôležitá pre republikánov prezidenta Busha, ktorý sa snaží získať si hispánskych voličov. V celom balíku je vízový dodatok menším problémom, a preto by za určitých okolností mohol prejsť.
Poľský denník Gazeta Wyborcza napísal, že ak sa Senát a snemovňa dokážu dohodnúť na spoločnom znení imigračnej reformy, vízový dodatok bude jeho súčasťou.