Prekvapivo malý záujem v Česku vyvolala pondelková správa amerického denníka International Herald Tribune, ktorý s odvolaním sa na amerických predstaviteľov informoval, že Spojené štáty stále zvažujú, či vybudujú protiraketovú základňu v Česku alebo v Poľsku.
S obidvomi krajinami už dlhšie prebiehajú expertné rokovania a odborníci Pentagonu by mali svoje odporúčanie na miesto základne americkému ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi predložiť v lete.
Prekvapivé nie je to, že sa touto otázkou nezaoberajú médiá, ale že ju dovčera žiadna zo strán nevyužila vo svojej volebnej kampani.
Médiá majú k zdržanlivosti dôvod. Podobných správ už bolo v posledných rokoch veľa. Navyše sú stále pochybnosti, či je program životaschopný.
Väčšina českých politických strán má k opatrnosti tiež dôvod. V rámci volebnej kampane síce proti sebe využívajú čokoľvek, otváranie základní je však pre demokratické strany dvojsečná zbraň.
Otázka základní nie je v Česku populárna. Azda jediná významnejšia strana, ktorá v rámci zdôrazňovania dôležitosti transatlantických bezpečnostných väzieb podporuje umiestnenie niektorej z nich v Česku, sú opoziční občianski demokrati. Ani tí však nie sú v tejto veci jednotní. Čestný predseda strany, prezident Václav Klaus, napríklad základne viackrát odmietol.
Predstavitelia vládnych sociálnych demokratov základňu odmietajú už na základe tradičného ľavicového antiamerikanizmu a pacifizmu. Vláda samotná vrátane lídra strany premiéra Jiřího Paroubka sa však snaží proti Spojeným štátom vystupovať ako spoľahlivý spojenec a o základniach rokuje. Nemá však najmenší záujem zaoberať sa týždeň pred voľbami témou, ktorú jej voliči jasne odmietajú.
Rozpačitosť strán sa prejavila aj vo štvrtok večer v programe Českej televízie Otázky Václava Moravca špeciál, kde sa proti základni v Česku jednoznačne postavila iba zástupkyňa komunistov, ktorá zároveň odmietla aj členstvo Česka v NATO a účasť českých vojakov na zahraničných misiách. Nejasnejšie bolo stanovisko Strany zelených. Ich predstaviteľ tiež povedal, že by v parlamente hlasoval proti základni, strana sa však k veci nevyjadrila.
Zástupcovia ďalších troch strán, sociálnych aj občianskych demokratov a aj poslanec vládnych ľudovcov sa zmohli iba na to, že v tejto veci požadovali referendum. Vlastné stanovisko k základniam sa z nich moderátorovi vytiahnuť nepodarilo. Ľudovci pritom už niekoľko rokov vedú ministerstvo zahraničia.
Autor: Hradec Králové