Nie všetko sa nám podarilo, priznali Blair s Bushom. FOTO - TASR/EPA |
Podľa Busha bolo najväčším zlyhaním mučenie vo väznici Abú Ghrajb. Rozhodnutie ísť do vojny stále považujú za správneWASHINGTON - Americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair vo štvrtok priznali, že v Iraku spravili chyby. Rozhodnutie ísť do vojny však považujú za správne.
Zároveň vyzvali svet, aby pomohol novej irackej vláde a odmietli zverejniť časový plán sťahovania koaličných jednotiek z Iraku.
To, čo sa odohralo v Bielom dome, sa nestáva často: najvplyvnejší politici sveta hovorili o svojich zlyhaniach, o tom, kedy mohli vystupovať rozumnejšie a čo sa dalo spraviť lepšie. Ich stretnutie, ktoré prišlo po ročnej prestávke, sa nestane pamätné tým, že predstavili nový strategický plán, ale tým, že priznali svoju omylnosť.
Podľa Busha bolo najväčším zlyhaním mučenie vo väznici Abú Ghrajb. "Platíme za to už dlhý čas," povedal a spomenul aj ďalšie drsnejšie vystúpenia z obdobia na začiatku roku 2003.
Ako pravý texaský kovboj prehovoril Bush v júli 2003. Vtedy ešte mohol mať v Iraku pocit víťaza, a tak o čoraz silnejšom povstaleckom odboji povedal: "Doneste mi ich sem." Vo štvrtok Bush priznal, že sa v minulosti nevyjadroval správne a jeho výroky v niektorých častiach sveta nepochopili dobre. Citoval napríklad výzvu, aby mu teroristu Usámu bin Ládina priviedli "mŕtveho alebo živého".
"Poučil som sa, ako sa vyjadrovať jemnejším spôsobom," povedal Bush.
Iracká anabáza oboch politikov obrala o sympatie verejnosti. Hovoriť o chybách v situácii, keď sa Irak nedá prezentovať ako úspech, je šikovnou stratégiou.
Blair považuje za najväčšiu chybu striktné vyradenie členov bývalej vládnej strany Baas z irackej armády. Zo služby tak vylúčili aj cenných vojenských odborníkov, a to je podľa britského premiéra príčina súčasných problémov pri vytváraní nových irackých jednotiek. Pripustil tiež, že koalícia veľmi podcenila silu a odhodlanie odboja, čo "malo byť zrejmé od začiatku".
Prezidentovi aj Blairovi by najviac pomohlo, ak by sa situácia v Iraku stabilizovala.
Bush dal počas spoločnej tlačovky jasne najavo, že si želá, aby Blair vydržal v úrade čo najdlhšie. O odchode Blaira z vrcholovej politiky sa v Británii často špekuluje. Americký prezident povedal, že by bol rád, ak by Blair zostal v úrade až dovtedy, kým on neskončí v januári 2009 v Bielom dome. (mch, reuters)