Zákon prešiel vďaka nevídanej spolupráci demokratov a republikánov. Niektorí senátori už vyzvali prezidenta Georgea Busha, aby sa zapojil do vyjednávania o konečnej podobe znenia zákona. Senát a Snemovňa reprezentantov musia nájsť spoločné znenie zákona. A to bude veľmi ťažké.
Analytici nedávajú zrušeniu víz pre Poľsko veľkú šancu. Snemovňa reprezentantov doteraz vždy podobnú iniciatívu zastavila. Poľské médiá tentoraz šancu vidia. Dodatok týkajúci sa poľských víz podľa Gazety Wyborczej nevzbudzuje také kontroverzné stanoviská ako iné ustanovenia a ak reforma nakoniec prejde, je pravdepodobné, že v nej klauzula zostane.
"Ak sa dostane úprava cez spoločné zasadnutie Senátu a Snemovne reprezentantov, je pravdepodobné, že sa rozšíri aj o iné krajiny východnej Európy. Kongresmani lobujúci za záujmy ostatných štátov by chceli zmeniť ustanovenie o počte vojakov, aby tam zahrnuli napríklad aj pobaltské štáty, Česko či Slovensko," napísal washingtonský spravodajca Gazety.
V súčasnej podobe by bezvízový styk na dva roky platil iba pre tú novú krajinu EÚ, ktorá má v Iraku či Afganistane najmenej 300 vojakov.
"Poľsko má o 30 miliónov viac obyvateľov než pobaltské štáty. Nie je preto logické, aby vo vojne proti terorizmu nasadili taký počet vojakov," povedal kongresman
John Shimkus, ktorý reprezentuje baltickú loby.
Ak má byť reforma schválená do novembrových kongresových volieb, mala by prejsť rokovaniami so snemovňou do konca júna. Potom sa totiž začínajú kongresové prázdniny a tesne pred voľbami by to bola príliš horúca téma.
"Verím, že sa nám to podarí. Verím tomu, ak tomu pomôže aj prezident," povedal vo vysielaní CNN vplyvný republikán Arlen Specter.
Podľa Washington Post sa môže kompromis so snemovňou začať tým, že najprv odobria prísnejšiu bezpečnosť na hraniciach a potom sa budú venovať statusu ilegálnych imigrantov. Nie je však jasné, či to presvedčí republikánskych kongresmanov a nakoniec získa podporu v oboch komorách. Pozorovatelia a zákonodarcovia vidia šancu päťdesiat na päťdesiat. Navyše, podľa novej procedúry musí o "významných otázkach" zahlasovať nielen väčšina celej snemovne, ale aj republikánov. Legislatíva by tak mohla stroskotať, aj keby nakoniec získala celkovú väčšinu.
Zákony oboch komôr sa výrazne líšia. Senátna verzia chce zaviesť program hosťujúcich pracovníkov, uvoľniť cestu k občianstvu pre ilegálnych imigrantov, posilniť hranicu s Mexikom a urobiť z angličtiny "národný jazyk" Spojených štátov. Snemovňa prijala podstatne prísnejšiu verziu, ktorá pobyt v štátoch bez povolenia hodnotí ako zločin a imigrantov budú deportovať do krajiny, odkiaľ prišli.