FOTO |
BRATISLAVA - Slovenské elektrárne vo štvrtok večer spresnili svoje stanovisko k zníženiu výkonu vodnej elektrárne Gabčíkovo, pre ktoré sa zvýšil prietok v starom koryte Dunaja. Ich vyhlásenie je však stále v rozpore s tým, čo tvrdí Ladislav Gáll, riaditeľ štátneho poniku Vodohospodárska výstavba, ktorej elektráreň patrí.
Ukazuje sa, že v čase prebytku výroby elektriny Gabčíkovo konkuruje ostatným elektrárňam, ktoré vlastnia Slovenské elektrárne. Gabčíkovo iba prevádzkujú, lebo pre dlhodobý spor s Maďarskom zostalo vo vlastníctve štátu.
Slovenské elektrárne tvrdia, že v polovici mája sa prietok Dunaja zvýšil natoľko, že voda poháňajúca turbíny zvýšila produkciu elektriny v porovnaní s plánovanou výrobou o viac ako 20 percent. "Prietok Dunaja bol taký veľký, že viac ako 600 kubických metrov muselo byť prepustených do starého koryta, ako už niekoľkokrát v minulosti," povedal hovorca elektrární Rastislav Petrech.
Vodohopodárska výstavba naopak tvrdí, že produkcia elektrárne sa znížila a že jej tak vznikla škoda asi 16 miliónov korún. "Denný výpadok produkcie v dôsledku zníženej výroby elektriny je približne 2 milióny korún," povedal v pondelok Gáll.
Slovenské elektrárne nepriamo priznávajú, že s nadbytkom elektriny by mohol byť problém. Podľa Petrecha si rôzne zdroje výroby elektriny môžu navzájom konkurovať. "Podobná situácia môže v budúcnosti vzniknúť, keď si budú konkurovať vynútená výroba elektriny z domáceho uhlia, ktorú elektrárne zabezpečujú vo všeobecnom záujme, maximálne využívanie hydropotenciálu, podporné služby pre stabilitu sústavy a limitované možnosti regulovať jadrové bloky," povedal.
Ako riešenie sa podľa Petrecha núka "limitovať dovoz elektriny na Slovensko". Obmedzenia by mal v rukách rezort hospodárstva v súlade so zákonom o energetike.
Spor je dnes aj v tom, či a kto porušil tzv. manipulačný poriadok, ktorý upravuje režim na vodnom diele. Podľa Petrecha sa maďarská strana nesťažovala na množstvo vody, ktoré tieklo starým korytom, ale na neskorú informáciu o tomto stave. Za zlú komunikáciu pritom podľa neho nenesú zodpovednosť elektrárne.
Povinnosť informovať Maďarov o zmenách v prietoku Dunaja má Slovenský vodohospodársky podnik. Jeho technický námestník Peter Minárik však povedal, že elektrárne jednoznačne porušili manipulačný poriadok, lebo o zmene režimu v Gabčíkove včas neinformovali. (ho, tasr, sita)
Tepelná elektráreň Nováky (vpravo) a vodná elektráreň Gabčíkovo si v prípade nadbytku elektriny konkurujú. FOTO - ČTK, TASR |