FOTO |
že v doline Mlynná pod Ďumbierom "pod rúškom protipožiarnych opatrení narýpali viac ako dva kilometre nových lesných ciest".
Dolina je súčasťou územia navrhnutého do európskeho zoznamu chránených území Natura ako Ďumbierske Nízke Tatry. Protipožiarne pásy robia v závere doliny, kde sa podľa riaditeľa Správy Národného parku Mariána Jasíka nikdy nehospodárilo a niektoré stromy mali 350 rokov.
Zástupca riaditeľa spoločnosti Lesy mesta Brezno Jaroslav Šulek hovorí, že pásy takmer dva roky po veternej kalamite robia "na základe protipožiarneho projektu Technickej univerzity vo Zvolene, príkazu okresného riaditeľstva hasičského zboru a krízového štábu".
Lesoochranárske združenie VLK už podalo podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby zásah lesníkov prešetrila.
Práve na tom území mala byť pôvodne bezzásahová zóna, ale lesníci a ochranári sa napokon nedohodli. Šulek hovorí, že pre zásahy sa rozhodli "vzhľadom na obrovský rozsah kalamity a s tým spojené veľké riziká požiaru a kôrovcovej kalamity v okolitých porastoch".
Úplne iná situácia by podľa neho bola, ak by si les prenajalo ministerstvo životného prostredia. Šulek tvrdí, že to ministerstvu navrhli, ale nedohodli sa. Jozef Kramárik z ministerstva hovorí, že o takej ponuke nič nevedia. "Lesy mesta Brezno však požiadali o príspevok z dôvodu nespracovania kalamity. Minister im podpísal poskytnutie príspevku 600-tisíc. Z nám neznámych dôvodov od zmluvy odstúpili."
O povolení nespracovať kalamitu rozhodoval obvodný a krajský úrad životného prostredia. Prednostka krajského úradu Elena Gregorová povedala, že vzhľadom na posudky potvrdili pôvodné rozhodnutie, ktoré umožňovalo spracovať kalamitu a ponechať v území najmenej 10 percent drevnej hmoty. "Hoci naša snaha je vytvoriť čo najväčší priestor na obnovu lesa a biodiverzitu, posudky hovorili o výskyte podkôrneho hmyzu a požiarnej rizikovosti iné ako správa parku."
Mlynná dolina je v treťom stupni ochrany, niekoľko rokov sa pripravuje jej vyhlásenie za rezerváciu, s čím už v minulosti Lesy Brezna súhlasili. Pri rozčlenení NAPANT-u na zóny mala byť súčasťou A zóny bez zásahov.
Protipožiarne pásy či cesty v najcennejšej doline Národného parku Nízke Tatry Mlynnej. FOTO PRE SME - JURAJ VYSOKÝ |