Pripomíname ochranu proti obaľovačom na kôstkovinách. Od 26. do 29. mája je pre 1. signalizačné pásmo, ktoré zahŕňa okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, ale iba v prípade, ak predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC. V tom istom termíne je aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC a Zolone EC.
V oblastiach 2. signalizačného pásma, ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce, treba ošetrovať od 29. mája do 1. júna. V ostatných oblastiach možno ešte proti obaľovačovi slivkovému použiť prípravky proti vajíčkam Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC, a to od 26. do 29. mája.
Let obaľovača jablčného stále nedosiahol vrchol početnosti a aj podmienky na kladenie vajíčok sa zatiaľ vytvorili len počas niekoľkých dní. Pestovateľom preto naďalej odporúčame sledovať večerné teploty (kladenie vajíčok prebieha až pri teplotách nad 17 stupňov meraných o 22. hodine letného času) alebo ešte vhodnejšie samotné kladenie vajíčok. Ak večerné teploty dosiahnu uvedenú hranicu alebo pri nájdení prvých vajíčok, odporúčame hneď vykonať ošetrenie prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu, ktoré ničia vajíčka, a to aj tie, ktoré boli nakladené po aplikácii prípravku. Pri správnom použití sa dosahuje takmer 100-percentný účinok. Sem zaraďujeme prípravky Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ostatné prípravky bude možné použiť neskôr, približne o 7 až 10 dní po vyvrcholení letu motýľov, keď sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc, čo bude najskôr o 14 dní.
Pripomíname ošetrenie proti vrtivke čerešňovej. Pomôckou na určenie správneho termínu je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Používajú sa prípravky Decis EW 50 a Decis 25 FLOW s ochrannou lehotou 28 dní a Calypso 480 SC s ochrannou lehotou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov.
Upozorňujeme aj na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predchádzajúcom roku. V prípade opakovaného silného výskytu v predchádzajúcich rokoch možno uskutočniť zálievku priesad 14 dní po vysadení prípravkami Diazol 60 EC alebo Diazol 50 EW. K jednej rastline sa aplikuje približne 100 mililitrov roztoku.
Pri premnožení vošiek možno použiť chemickú ochranu, s ktorou sa počíta až pri ich silných výskytoch. Preventívne sa neošetruje! Pripomíname, že je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napríklad pri ochrane ovocných drevín proti obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK