Dno misy vystelieme jutovinou, na ktorú pridáme štrk. Ďalšie vrstvy tvorí hlinitá pôda a rašelinový substrát. |
Miniatúrnu skalku si môžu zhotoviť predovšetkým milovníci skalničiek
v mestách, ktorí nemajú záhradku. Poslúžia im na to rozlične veľké tvarované nádoby. Esteticky vhodné sú kameninové i keramické misy alebo nádoby z plastu a dreva. Hlboké majú byť aspoň
15 centimetrov.
Nádoba musí mať spodný odtokový otvor, aby prebytočná voda mohla odtekať. Ak sú drenážne otvory v nej príliš veľké, dáme na dno jutovinu. Potom priložíme drenážnu vrstvu štrku a hlinitú pôdu, do ktorej môžeme primiešať trochu piesku a rašelinu. Vápnomilným druhom rastlín doprajeme trochu vápencovej drviny. Do takto pripraveného substrátu umiestnime kamene, ktorých veľkosť závisí od rozmerov nádoby. Výberu kameňov venujeme veľkú pozornosť. Vhodné sú zvetrané vápence, travertíny alebo dolomit.
Vzhľadom na umiestnenie miniskalky na balkóne alebo na terase je výber rastlín odlišný od porastov určených do klasickej skalky. Orientujeme sa predovšetkým na nízke druhy skalničiek, tvarovo výrazné a nenáročné, aby boli zaujímavé aj po odkvitnutí. Použijeme rozmanité zakrpatené druhy ihličnanov - borovice, smreky, borievky a trvalky. Z rastlín, ktoré v týchto nádobách prezimujú bez problémov, sú to lominokamene, rozchodníky, trávnička, klinčeky, skalnice a mnoho ďalších.
Zaujímavú skalku na balkóne alebo terase si môžeme vyrobiť zo sady rôzne veľkých mís. Misy plníme ľahkým priepustným substrátom, postupne od najväčšej po najmenšiu, a naplnené ich uložíme na seba. Nakoniec misy zaistíme drevenou tyčou, ktorú prevlečieme cez drenážne otvory. Až potom vysádzame jednotlivé poschodia. Vhodných skalničiek je dosť, záleží na našom vkuse a fantázii.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ