Väčšinou je zvykom pripomínať si narodenia a úmrtia známych umelcov, no fakt, kedy sa nimi stali, zostáva väčšinou neznámy. V prípade Čechova sa celkom určite dá hovoriť o marci 1886, keď sa ako mladý moskovský lekár rozhodol stať spisovateľom. Stalo sa to po liste jedného z veľkých ruských súdobých autorov Dmitrija Grigoroviča.
Ten si prečítal niekoľko humoresiek, miniatúr a fejtónov, ktorými pravidelne zásoboval časopisy muž s pseudonymom Čechonte. Keď Grigorovič vypátral jeho skutočnú identitu, poslal mu list, v ktorom stálo: "Zanechajte termínovú prácu (..) radšej hladujte, ako sme my museli hladovať." Zaskočený Čechov najskôr odpovedal, že má síce mnoho známych, ale za umelca ho nikto nepovažuje. Keď mu však Grigorovič zdôraznil mravnú zodpovednosť za vlastný talent, poslúchol ho.
Hoci onedlho už svojmu mentorovi Čechov napísal: "Som lekár, po krk som zapadol do medicíny, takže príslovie o dvoch stoličkách nikoho tak neoberá o spánok ako mňa," v skutočnosti ho literárny život pohltil. A nielen literárny, jeho nápady začali ožívať aj na divadelných doskách. Ani tam to však nešlo zo začiatku úplne hladko.
V septembri 1898 sa prišiel pozrieť na skúšku svojej Čajky. V jednej pasáži za scénou odrazu začali kvákať žaby, čo ho pobúrilo. Keď mu tvorcovia vysvetlili, že ich snahou je čo najrealistickejšie stvárnenie predlohy, údajne sa len ironicky uškrnul a poznamenal: "Divadlo, to je umenie. Kramskoj má jeden obraz, na ktorom sú skvele namaľované tváre. A čo keby sme na jednej tvári vyrezali nos a dali tam živý? Nos by bol reálny, ale obraz nanič." Tieto slová sú jedným z ťažiskových pilierov Čechovovej divadelnej i spisovateľskej tvorby. (her)
Výroky
Nič nie je ľahšie než klamať a ohovárať.
Ženy bez mužov vädnú, muži bez žien hlúpnu.
Človek je to, v čo verí.
Ľudia sa smejú tomu, čo je smiešne, alebo čomu nerozumejú.
Stručnosť je sestrou talentu.
Ak v prvom dejstve visí na stene puška, v poslednom musí vystreliť.
Plameň, ktorý svieti, je súčasne plameňom, ktorý spaľuje.
Obozretnosť a spravodlivosť mi hovoria, že v elektrine a pare je viac lásky k človeku ako v panictve a vegetariánstve.
Anton Pavlovič Čechov
Bol to prvý slobodný človek, ktorého som stretol.
Maxim Gorkij o A. P. Čechovovi