FOTO |
Próza, ktorú mohol napísať iba Rus. Sú činy, ktoré môžu vzniknúť na hociktorom mieste sveta. A potom sú také, ktoré sa mohli zrodiť iba v určitom priestore. Sto rokov samoty mohol napísať iba Latinoameričan Márquez. Pivní "pábitelia" Bohumila Hrabala mohli vzniknúť iba v pivárňach starej Prahy. A také prózy, akými sú Clivota, Dáma so psíkom či Tatušo, zasa mohol napísať iba Rus.
Ten Rus sa volal Anton Pavlovič Čechov. Narodil sa roku 1860 v Taganrogu v kupeckej rodine, kde dedo z otcovej strany bol ešte nevoľníkom. Vyštudoval medicínu na Moskovskej univerzite, lekársku prax však vykonával iba dva roky. Ako stály návštevník divadiel, najmä toho legendárneho, moskovského MCHAT-u, i ako neskorší dramatik, sa oženil s herečkou Olgou Knipperovou.
Humorista Čechonte (to bol začiatočnícky pseudonym A. P. Čechova) zaujal publikum brilantnými humoreskami. Ich sila bola v stručnosti, údernosti a vtipnej pointe. Neskôr krátku plochu poviedky či črty rozvinul do novely a tam sa zastavil. Čechov tušil, že látky, ktoré spracúva, nevydržia na román, a tak sa doň nesilil.
Svoje vážnejšie ambície radšej vložil do dramatických diel. Dodnes je hraným a živým divadelným autorom a jeho kvarteto hier (Čajka, Ujo Váňa, Tri sestry a Višňový sad) patria k najhranejším dielam svetového dramatického repertoáru. Ale ani ony by neboli také živé, sugestívne, presvedčivé, keby nemali základ v Čechovovom majstrovstve, ktoré si vybrúsil v prózach. A boli ich desiatky, stovky.
Vo svetovej spisbe je iba niekoľko autorov, ktorých kratšie útvary sa stali rovnako známymi ako romány ich kolegov. Môžeme spomenúť Hemingwaya, Borgesa a Čechova. Povieme Román o base a za románovým názvom sa skrýva kratučká poviedka. Kniha sťažností má iba necelú stranu. Chameleón aj v tých najmenších knižných formátoch zriedka presiahne tri strany. A próza Rara Avis má iba pätnásť riadkov.
Rusi majú zvláštny zmysel pre humor. Je v ňom trochu trpkosti, veľa clivoty, nezlomný optimizmus, ktorý vyviera z poznania, že v Rusku nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť horšie. Ruská byrokracia a ruská demokracia sú dve grácie, ktoré si odjakživa robili, čo chceli. Bolo by čudné, keby taký majster satiry, akým bol Anton Pavlovič, nenačrel do tejto nevyčerpateľnej studnice inšpirácie.
A tak sú jeho poviedky, črty, rozprávky i novely zaľudnené úradníkmi, byrokratmi, vedúcimi oddelenia i vedúcimi vedúcich. Ani penzionovanie ich nezbaví aury autority, pretože v čechovovskom Rusku ešte aj úradník vo výslužbe čosi znamenal.
Tí najlepší humoristi (a to neplatí iba pre ruskú literatúru) vlastne nepísali vôbec komicky, nechceli vyvolávať salvy smiechu. Keby sa urobil chemický rozbor prítomnosti humoru v ich prózach, možno by sa zistila iba nepatrná kvapôčka, ktorá však dokáže sfarbiť inak všednú látku života. Taký je aj humor Antona Pavloviča Čechova, ktorý nás niekedy rozosmeje k slzám a niekedy rozľútostí. Tie slzy sú tam v oboch prípadoch prítomné.
Doktor Čechov vedel, že je to jediná kvapalina, ktorá dokáže očistiť aj tú najhlbšie zažratú špinu.
Čo je Svetová knižnica SME?
Svetová knižnica SME - Najlepší autori 19. storočia prináša kolekciu tridsiatich slávnych diel, ktoré predstavujú zbierku hodnotných a čitateľsky príťažlivých kníh. Tituly Svetovej knižnice SME vychádzajú každý týždeň, vždy v pondelok vychádza nová kniha viazaná v kvalitnej tvrdej väzbe a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov za cenu 185 Sk. Predplatitelia môžu knihy získať ešte výhodnejšie, a to so zľavou až 30 percent.
Ako získať knihy
Knihy Svetovej knižnice SME možno získať dvoma spôsobmi.
Nákup v novinovom stánku: Každý pondelok vychádza nová kniha a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov, kde si ju môžete kúpiť za cenu 185 Sk.
Objednávka predplatného kníh edície: V prípade, že sa rozhodnete predplatiť si knihy edície, vám budú zasielané pravidelne každý mesiac poštou v balíkoch po 5 kníh, cena objednanej knihy je totožná s cenou, za ktorú sa predáva v novinových stánkoch, teda 185 Sk.
Objednávkové možnosti pre členov Petit klubu
Objednávka celej edície s platbou vopred: Cena knihy len 135 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka celej edície s platbou na dobierku: Cena knihy
155 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka vybraných kníh edície: Cena knihy 135 Sk pri platbe vopred a 155 Sk pri platbe na dobierku. V prípade objednania viac ako 10 kníh predplatiteľ neplatí poštovné ani balné, v opačnom prípade uhrádza poštovné a balné vo výške 89 Sk za jeden balík kníh.
Predplatiť edíciu si môžete na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h.
Predplatitelia denníka SME a denníka Korzár majú nárok na prvú knihu zadarmo, ale tentoraz neposielame knihu automaticky všetkým predplatiteľom. Ak má predplatiteľ o knihu záujem, je potrebné, aby nás kontaktoval a požiadal o jej zaslanie telefonicky na čísle 02/59 233 393, alebo nám odoslal špeciálny darčekový kupón, ktorý od nás dostal v sobotu 12. novembra vo svojich predplatených novinách.
Ako sa stať členom Petit klubu
V prípade, že ešte nie ste členom Petit klubu a chceli by ste sa ním stať, stačí, keď zavoláte na telefónne číslo 02/59 233 393 a spolu s knihami si objednáte aj niektoré z novín vydavateľstva Petit Press. (Petit Press vydáva približne 30 rôznych novín a časopisov. Medzi najznámejšie patria: denník SME, denník Korzár, denník Új Szó, týždenník Vasárnap, týždenník TV oko, Roľnícke noviny a sieť regionálnych týždenníkov MY.) Viac informácií môžete tiež získať na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h a na www.knihy.sme.sk.