ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV |
Právnička Maite má 38 rokov, štvorročnú dcérku a choré srdce. Zastavilo sa jej pred troma mesiacmi počas krátkej pokojnej dovolenky v horách. "Odišla som z Madridu, pretože som už mala toho dosť, vyčerpávalo ma nestále bojovať s personálom podniku." Ako vedúca osobného oddelenia jednej počítačovej firmy trávila v práci jedenásť hodín denne. "Bol to infarktový rytmus." Nakoniec ju dostihol, a to vo chvíli, keď bola v pokoji. Stala sa ďalšou obeťou pondelka, napísali španielske noviny El Mundo.
"Nedeľa je anachronická, uteká pomaly z obáv pred nebezpečenstvom, pred pondelkovým infarktom, pred peklom." Tieto slová básnika Antonia Deltora potvrdzujú aj lekárske štúdie. Za úzkosť z návratu do práce sa často platí aj životom.
Už dávnejšie sa vedelo, že existuje určitá súvislosť medzi smrťou spôsobenou srdcovým záchvatom a prvým pracovným dňom v týždni. V tento deň sa úmrtia a ťažké srdcové záchvaty objavujú až dvadsaťkrát častejšie než v iné dni, upozorňuje nedávna správa o výsledkoch výskumu v časopise European Journal of Epidemiology. Na infarkt a anginu pectoris sa v sobotu a v nedeľu umiera zriedkavo, počas týždňa je to o niečo častejšie, ale najčastejšie sa to stáva v pondelok.
Nie je to však len kvôli vnútornému rozrušeniu, ktoré vzniká z vedomia, že máme pred sebou deň plný problémov. Doktorka Christine Evansová, autorka jednej zo štúdií, tvrdí, že zvýšený počet naliehavých prípadov v pondelok má na svedomí aj nadmerné pitie alkoholu cez víkend.
"Môj infarkt nespôsobil alkohol. Ako mi povedal lekár, moje srdce nemohlo vydržať veľkú úzkosť, ktorú vo mne vyvolalo už len pomyslenie na návrat do kancelárie. A keď sa táto situácia opakuje, nakoniec skončíte v nemocnici a bojujete o život, ako sa to stalo mne," hovorí Maite. Od jej infarktu prešli už tri mesiace, ale v jej hlase stále cítiť strach. "Nikdy by mi nenapadlo, že pondelky môžu byť pre srdce také zlé. Ja sama som však toho príkladom," hovorí Maite.
"V prvé hodiny pondelka, medzi šiestou a desiatou hodinou ráno, sa nebezpečenstvo infarktu znásobuje," upozorňuje madridský kardiológ Héctor Bueno. Na vine sú podľa neho stresové hormóny katecholamíny, ktoré sa objavujú s prvým denným svetlom, a rovnako je to s hladinou adrenalínu.
Vek pritom veľkú úlohu nezohráva. Mladí ľudia, ktorí žijú v permanentnom strese a napätí, by mali preto znížiť tempo. Niektoré štúdie však zistili, že srdcové záchvaty vznikajú v pondelok aj u ľudí, ktorí sú už na dôchodku a nemusia sa obávať pracovného stresu.