Parlament sa slávnostne skritizoval

Na poslednú cestu do budovy parlamentu mali poslanci prestretý mäkký červený koberec. Atmosféra bola slávnostná, ale nechýbala ani kritika.

Béla Bugár za rečníckym pultom bol tvrdý, ale kritickí k pomerom v končiacom parlamente boli viacerí.

FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Na poslednú cestu do budovy parlamentu mali poslanci prestretý mäkký červený koberec. Atmosféra bola slávnostná, ale nechýbala ani kritika.

Prišla vláda na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom. Chýbal šéf HZDS Vladimír Mečiar, hoci pred schôdzou chodil po chodbách.

Odzneli prejavy zastupujúceho predsedu parlamentu Bélu Bugára a šéfov poslaneckých klubov a hymna. Po oficiálnej časti sa v sále hmýrili poslanci a lúčili sa. Bývalý šéf parlamentu a KDH Pavol Hrušovský podišiel k premiérovi Mikulášovi Dzurindovi a podal mu ruku. Vzápätí sa objal s podpredsedom parlamentu Viliamom Veteškom z HZDS, a potom zase stisol ruku Bugárovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Facka politickej kultúre

Bugár vystúpil prvý. Hovoril o zásluhách parlamentu pri vstupe Slovenska do Európskej únie a NATO, pochválil postoje k Bielorusku, Ukrajine, Kube alebo genocíde Arménov.

Množstvo nových zákonov je podľa neho "vysvedčením každého z nás a jedine občania majú právo povedať, či sme rozhodovali správne". Parlament prerokoval 826 zákonov a schválil 549.

Facku však podľa Bugára dostala politická kultúra, keď sa zverejnili nahrávky Pavla Ruska s bývalými poslancami ANO, ktoré svedčia o pokuse korumpovať ich. "Dnes občania vnímajú poslancov ako partiu, ktorá uprednostňuje chamtivosť a vlastné záujmy,"

povedal. Osobitne poďakoval Hrušovskému, že bol rešpektovaným predsedom parlamentu. Po týchto slovách zaznel potlesk.

SkryťVypnúť reklamu

Po Bugárovi o slovo požiadal Dzurinda. Hovoril, že sa usiloval o partnerský vzťah s parlamentom. "Chodili sme medzi vás tak, ako nám to ukladajú zákony, že sme chodili neraz aj radi," vravel.

Okamžite zaznel v snemovni šum a mrvenie poslancov. Zrejme aj preto dodal, že "občas neradi", čo vyvolalo zase úsmevy. Premiér si je istý, že nepretečie veľa vody Dunajom a historia ukáže, že "pre Slovensko to boli dobré roky".

Ostrý Fico

Koalíciu nešetril šéf opozičného Smeru Robert Fico. Nepáčila sa mu nadradená pozícia vlády voči parlamentu, hoci podľa ústavy to má byť naopak. Z vládnych poslancov sa stala len "poslušná hlasovacia mašinéria" a z opozície len trpená súčasť politického systému.

Najväčší úder dôveryhodnosti parlamentu podľa Fica zasadilo kupovanie poslancov potvrdené aj políciou. V očiach verejnosti sa z parlamentu stal "klub obchodníkov bez morálky". Fico je za riadne vyšetrenie káuz, z ktorých sa majú vyvodiť právne a politické dôsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Tibor Cabaj z HZDS nevedel, či sa má na moment rozlúčky nostalgicky spomínať alebo radšej radovať, že je konečne koniec. Podľa Cabaja sa o politickej kultúre iba hovorilo, ale skutky chýbali. Bugárovi pripomenul, že poslanci často chodili len na hlasovania a mnohí zabudli, čo je vlastne parlament.

Minárik: Niečo je zhnité

Kritický bol aj šéf klubu KDH Pavol Minárik. Chválil "excelentný výkon" parlamentu, ale súčasne dodal, že "sám pošiel v ničotu, akoby sám seba strávil".

Minárik parafrázoval Hamleta, že "niečo zhnité je v parlamente slovenskom".

Hovoril o kombinácii zmien, na ktoré možno byť hrdý, a nedôvery, o ktorej možno čítať v prieskumoch verejnej mienky. Oboje je podľa neho podložené. Parlament bol podľa Minárika zatlačený do bahna korupcie. Tak napoly. Nedala sa ani odhaliť, ani preukázať.

SkryťVypnúť reklamu

Vymenoval reformy, ktoré prijala koalícia, osobitne tie, ktoré presadzovali ministri za KDH. Vrátil sa aj k "veľmi vlažnej" diskusii parlamentu o vyslaní vojakov "do štátu (Iraku), ktorý nás neohrozoval".

Lintnerovo poučenie

Šéf klubu ANO Ľubomír Lintner, hoci už nie je v ANO, tak ako aj ostatní členovia jeho klubu, ďakoval všetkým nominantom ANO za to, že sa zaslúžili o presadzovanie reforiem.

Citoval aj text z piesne hudobnej skupiny No Name - čím to je. Spýtal sa, čím to je, že sa nedarí na Slovensku trvalo usadiť liberálnej strane. Zistil, že v politike sa nedá pôsobiť úplne slobodne, ale dá sa pôsobiť zodpovedne. V tom sa podľa neho skrýva aj úspešnosť liberálnej politiky, a "to je pre mňa poučením".

Podľa Lintnera lojálnosť nad zodpovednosťou by nikdy nemala byť tmelom v straníckom živote, čím zrejme narážal aj na to, prečo nezostal verný šéfovi ANO Pavlovi Ruskovi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 981
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 986
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 748
  4. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 512
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 235
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 790
  7. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 761
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu