ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Od júna sociálne štipendium budú môcť dostávať ďalší žiaci stredných škôl a špeciálnych škôl. Na zmene vo vyhláške o poskytovaní štipendií sa nedávno dohodli ministerstvá školstva a sociálnych vecí.
Dnes majú nárok na štipendium vo výške 600, 800 alebo 1200 korún mesačne stredoškoláci, ktorých rodičia sú odkázaní na dávku v hmotnej núdzi. Od 1. júna budú mať nárok na štipendium aj študenti z rodiny, ktorej príjem je najviac vo výške životného minima. Takže byť v hmotnej núdzi už nebude jedinou podmienkou.
Je zrejmé, že poberateľov štipendia pribudne. Už v júni ich podľa odhadov ministerstva sociálnych vecí môže byť 8-tisíc. Od septembra to môžu byť ďalší. Životné minimum sa totiž medzitým, 1. júla, zvýši, takže podmienky nároku na štipendium bude spĺňať ešte viac osôb ako v júni. O koľko sa životné minimum zvýši, ministerstvo oznámi pravdepodobne 10. júna.
Zo štatistiky Ústavu informácií a prognóz školstva, ktoré poskytovanie štipendií manažuje, vyplýva, že v decembri 2005 štipendium dostalo 11 916 žiakov stredných alebo špeciálnych škôl, ktorým sa vyplatilo 10,6 milióna korún. Na jedného žiaka teda pripadalo 890 korún mesačne.
Dodatočné náklady vo výške 25 miliónov korún, ktoré si zmeny vo vyhláške vyžiadajú, uhradí ministerstvo práce. V budúcnosti bude výdavky na štipendium uhrádzať rezort školstva.
Čo rodičia stredoškoláka môžu poberať
Dávka v hmotnej núdzi
Dávka patrí občanovi v hmotnej núdzi a osobám, ktoré sa s ním spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.
príjemca dávka (korún mesačne)
jednotlivec 1 560
jednotlivec s 1, 2, 3 alebo so 4 deťmi 2 500
jednotlivec s viac ako 4 deťmi 3 710
dvojica bez detí 2 710
dvojica s 1, 2, 3 alebo so 4 deťmi 3 700
dvojica s viac ako 4 deťmi 4 950
Príspevok na zdravotnú starostlivosť
Ak občan v hmotnej núdzi a každý, kto sa s ním spoločne posudzuje, splnili podmienky nároku na dávku v hmotnej núdzi, patrí im aj príspevok na zaplatenie zdravotníckych služieb.
Príspevok predstavuje 50 korún mesačne.
Aktivačný príspevok
Občan v hmotnej núdzi, ktorého evidujú ako nezamestnaného, naň má nárok, ak
študuje popri zamestnaní, kombinovane či externe a ešte nemá vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, sa zúčastňuje na vzdelávaní a príprave pre trh práce, ktoré schválilo ministerstvo práce, ústredie práce alebo úrad práce, alebo vykonáva menšie obecné služby alebo dobrovoľnícke práce. Nárok na príspevok občan v hmotnej núdzi stratí, ak
ho z evidencie nezamestnaných vyradia pre nespoluprácu, ak sa zistilo, že nevykonáva náležité aktivity. Znova ho získať môže najskôr po roku. Príspevok predstavuje 1700 korún mesačne.
Najviac 6 mesiacov takýto príspevok patrí aj
zamestnanému, ktorý predtým bol dlhodobo nezamestnanou osobou a mal zabezpečované základné životné podmienky a poskytnutú pomoc v hmotnej núdzi, ak jeho mesačná mzda predstavuje najviac 3-násobok minimálnej mzdy (3 x 6900 korún = 20 700 korún), samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá predtým bola dlhodobo nezamestnanou osobou a mala zabezpečované základné životné podmienky a poskytnutú pomoc v hmotnej núdzi. V jednom ani druhom prípade príspevok nemožno dostať preddavkovo.
Príspevok na bývanie
Občan v hmotnej núdzi a tí, ktorí sa spolu s ním posudzujú, naň majú nárok, ak niekto z nich
je vlastníkom bytu, rodinného domu, nájomcom bytu alebo rodinného domu alebo obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie a uhrádza náklady na bývanie, čo preukáže dokladom o ich zaplatení za predchádzajúcich 6 za sebou idúcich kalendárnych mesiacov, alebo v prípade, že má nedoplatok, preukáže uznanie dlhu a dohodu o splátkach. príjemca príspevok (korún mesačne)
1 občan v hmotnej núdzi 1 360
občan v hmotnej núdzi + spolu s ním posudzovaní 2 150
Príspevok patrí len jednej z osôb, ktoré sa spoločne posudzujú, a len na jednu adresu.
Podmienky nároku na príspevok sa prehodnocujú raz za polrok.
Ochranný príspevok
Príspevok patrí občanovi v hmotnej núdzi a každému, kto sa spolu s ním posudzuje, ak si preto, že
dosiahol vek potrebný na nárok na starobný dôchodok, je pre viac ako 70-percentný pokles schopnosti zarábať invalidným, sa ako osamelý rodič osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do 31 týždňov veku, sa osobne, celodenne a riadne stará o niekoho s ťažkým zdravotným postihnutím, má chorobu či poruchu zdravia, ktorá nepretržite trvá viac ako 30 dní, alebo sa zúčastňuje na resocializačných programoch, v rámci ktorých si nemôže vlastnou prácou zabezpečiť príjem, nemôže pomôcť v hmotnej núdzi, a to ani účasťou na menších obecných službách alebo dobrovoľníckych prácach. Takže, ak niekomu patrí aktivačný príspevok, ochranný príspevok už nie. Príspevok predstavuje 1700 korún mesačne.
Čo sa zmení
Ako je to dnes
Štipendium môže získať iba taký žiak, ktorý sa spoločne posudzuje s osobami, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, teda rodičia ktorého poberajú dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke - príspevok na zdravotnú starostlivosť, aktivačný alebo ochranný, prípadne na bývanie.
Ako to bude od 1. júna
Možnosť získať štipendium bude mať aj ten, kto žije v rodine, ktorej priemerný mesačný príjem za posledný polrok je najviac vo výške životného minima.
Výška životného minima
osoba korún mesačne
jedna plnoletá 4 730
ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá 3 300
zaopatrené neplnoleté dieťa alebo nezaopatrené dieťa 2 150
Životné minimum rôznych domácností
domácnosť korún mesačne
jednotlivec 4 730
jednotlivec s dieťaťom 4 730 + 2 150 = 6 880
bezdetná dvojica 4 730 + 3 300 = 8 030
dvojica s 2 deťmi 4 730 + 3 300 + 2 150 + 2 150 = 12 330
dvojica so 4 deťmi 4 730 + 3 300 + 2 150 + 2 150
+ 2 150 + 2 150 = 16 630
Príklad
Štipendium poberá člen domácnosti, ktorú popri ňom tvoria jeho rodičia a ďalšie nezaopatrené dieťa. Ide teda o 4-člennú domácnosť v hmotnej núdzi.
Dvojici s jedným alebo najviac so štyrmi deťmi, čo je aj tento prípad, patrí v zásade dávka v hmotnej núdzi vo výške 3700 korún a súčasne každému z nich 50-korunový príspevok na zdravotnú starostlivosť. Ak rodičia napríklad vykonávajú menšie obecné služby, jednému i druhému patrí aktivačný príspevok vo výške 1700 korún mesačne. Ak rodina poberá aj príspevok na bývanie, ktorý predstavuje 2150 korún, dovedna dostáva 9450 korún mesačne (3700 + 50 + 50 + 50 + 50 + 1700 + 1700 + 2150 = 9450).
Životné minimum dvojice s 2 deťmi predstavuje 12 330 korún mesačne. Takže od 1. júna štipendium bude môcť získať aj člen rodiny s príjmom od 9451 do 12 330 korún mesačne.
Toto však bude platiť iba jeden mesiac - v júni.
Od 1. júla životné minimum bude vyššie, no ešte sa nevie, o koľko. Isté je však to, že získať štipendium bude môcť aj člen rodiny s priemerným mesačným príjmom o čosi vyšším ako 12 330 korún.
Komu možno poskytnúť štipendium
Štipendium možno poskytnúť žiakovi
denného štúdia gymnázia, strednej odbornej školy, stredného odborného učilišťa vrátane združenej strednej školy, učilišťa, špeciálnej strednej školy, praktickej školy alebo odborného učilišťa. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME