BRATISLAVA - Za rozšírenie vtáčej chrípky v Rumunsku nie je zodpovedná hydina dovezená zo Slovenska. Rumunský denník Jurnalul National v utorok naznačil, že hydina dovezená z Maďarska a Slovenska bola nakazená vtáčou chrípkou. Autor článku Radu Tudor pre SME povedal, že informácie pochádzali zo správy rumunskej spravodajskej služby SRI. Tá však povedala, že pravdivá je len časť.
"Niektoré informácie od SRI sa ukázali ako pravdivé a iné sú spochybnené. Rumunská polícia a prokuratúra pokračuje vo vyšetrovaní," povedal Tudor.
SRI zatiaľ nekontaktovala Slovenskú informačnú službu, preto podľa jej hovorcu Vladimíra Šimka nemá dôvod prípad prešetrovať. Slovenské veľvyslanectvo v Bukurešti medializované informácie oficiálne nijako nekomentovalo.
"Nedostali sme žiadne oficiálne stanovisko, a preto nemôžeme oficiálne reagovať," povedal veľvyslanec v Rumunsku Ján Šoth.
Informácie rumunských médií spochybnil aj rumunský premiér Calin Tariceanu, ktorý pre televíziu Realitatea TV vyhlásil, "že neexistuje dôkaz, že dovoz z Maďarska a Slovenska spôsobil nové výskyty (vtáčej chrípky) v Rumunsku".
Do Rumunska mali byť dovezené mladé morky z Liaharenského podniku v Nitre. Hlavný veterinár tohto podniku Ľubomír Svoboda nevie, prečo sa spája táto kauza s jeho podnikom. "My morky nechováme, iba jednodňovú hydinu," povedal Svoboda. Nitriansky podnik vyváža hydinu aj do Rumunska a spolupracuje i s farmou Drakom, na ktorej sa vírus H5N1 vyskytol. "Ak je embryo nakazené vtáčou chrípkou, nemohlo by prežiť, a ak by sa aj kurčatá vyliahli, v žiadnom prípade by neprežili cestu do Rumunska," povedal Sloboda.
Posledná dodávka do Rumunska odišla z Nitry 9. marca. Vtáčia chrípka sa podľa rumunských médií na farme našla 24. marca. Inkubačná lehota vírusu je 2 až päť dní.
Obvinenie publikované v rumunskom denníku jednoznačne odmieta aj Rudolf Smriga, odborný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. "Všetka chovaná hydina v registrovaných chovoch je pod stálym veterinárnym dozorom, kontrolovaný je jej zdravotný stav a zároveň ju pri samotnom vývoze ešte raz preveruje štátny veterinárny lekár," hovorí Smriga.
Morky zo Slovenska do Rumunska nevyváža v súčasnosti nikto a jednodňové kurčatá iba jeden producent. (mip)