S nedostatkom zdravotníkov bojuje klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny nemocnice v Prešove. Za posledný polrok dalo výpoveď a odišlo pracovať do zahraničia alebo do nových centier rýchlej zdravotnej pomoci sedem lekárov a 12 zdravotných sestier. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Za prácou do zahraničia odišlo v posledných dvoch rokoch vyše 600 lekárov. Podľa údajov Slovenskej lekárskej komory v drvivej väčšine ide o mladých ľudí. Na troch slovenských lekárskych fakultách skončí každý rok okolo 450 absolventov.
Ministerstvo zdravotníctva si myslí, že ich počet je v porovnaní s minulosťou vyšší preto, lebo do výsledného čísla sú zaradení aj tí, čo žili v zahraničí už pred dvoma rokmi.
"Od vstupu Slovenska do únie v roku 2004 až doteraz vydalo ministerstvo 2300 potvrdení o rovnocennosti vzdelania. Dostali ich aj lekári, ktorí žili v zahraničí aj pred rokom 2004 a iba si legalizovali vzdelanie," povedal hovorca ministerstva Karol Farkašovský.
Nemocnice a ambulancie tvrdia, že nedostatok lekárov ešte necítia, ale o niekoľko rokov sa to už prejaviť môže.
Námestníčka riaditeľa banskobystrickej fakultnej nemocnice Mária Voleková povedala, že lekárov majú dostatok, ale priznáva, že v tejto chvíli "na budúcnosť nemyslia". Mladých lekárov, ktorých by si nemocnica vychovala, pre peniaze neprijímajú. Na oddeleniach zostávajú starší, ktorí však budú za pár rokov v dôchodkovom veku.
Najkritickejšia situácia je medzi praktickými lekármi. Dnes je ich niečo vyše dvetisíc, všetko staršie ročníky. Šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor si myslí, že o desať rokov to bude vážny problém. Študenti o túto špecializáciu nemajú veľký záujem a časť z už aj tak neveľkého počtu absolventov po skončení školy odchádza do zahraničia.
V krajinách únie je najväčší záujem o zubárov, anestéziológov či psychiatrov, podmienkou býva väčšinou 2- až 5-ročná prax.
Presný počet lekárov pracujúcich v zahraničí nik neeviduje. Komory majú údaje len o tých, ktorým vydávajú potvrdenie o bezúhonnosti a odbornej praxi. Takéto potvrdenie však nežiada každý budúci zamestnávateľ. Netreba ho napríklad v Česku, kde podľa odhadov pracuje najviac našich lekárov.
Komora zubných lekárov vydala vlani 23 certifikátov o bezúhonnosti. Jej hovorca Ján Vančo tvrdí, že na Slovensku je nedostatok zubných lekárov, o čom už komora rokovala aj so zástupcami univerzít. "Veková štruktúra je nepriaznivá, veľa zubných lekárov je z tzv. silných povojnovych ročníkov, ktoré pomaly odchádzajú do dôchodku a prirodzená obnova nepostačuje".
Starší lekári s dvomi atestáciami za prácou do zahraničia neodchádzajú. Zriedkakedy im totiž ponúknu miesto adekvátne ich skúsenostiam. V zahraničí je záujem väčšinou o mladých. Vzdelanie slovenských zdravotníkov v krajinách únie uznávajú, inak je to v Kanade a v USA. Tam musia lekári robiť nostrifikačné skúšky, ktoré sú dosť náročné. Ide v nich o prierez celou medicínou a záujemcovia si ich musia zaplatiť.
Nedostatok sestier ambulantní lekári zatiaľ necítia. Podľa Pásztora je to aj preto, že 8- až 10-tisícový plat sestry sa v niektorých regiónoch považuje za dobrý príjem.
Lekárov z nemocníc zlákali aj záchranky
Niektoré nemocnice prišli o anestéziológov, špecialistov na urgentnú medicínu a sestry aj po tom, čo do zdravotníckych záchranných služieb vstúpili súkromní investori, ktorí ponúkajú vyššie platy.
Na oddelení intenzívnej medicíny v Nových Zámkoch chýbajú podľa riaditeľa Mariána Karvaka traja anestéziólogovia a na oddelení urgentnej medicíny dvaja špecialisti. "Chod oddelení zatiaľ nie je ohrozený. Problém riešime maximálnym využitím lekárov, nariaďovaním práce nadčas a zaraďovaním do pracovnej pohotovosti," hovorí. Lekári pracujúci na týchto oddeleniach majú vyššie platy, v lete nemocnica plánuje prijať štyroch absolventov.
Nemocnica v Liptovskom Mikuláši prišla pre zmenu o sestry, nové prijímajú postupne.
Špecialisti na CT a NMR vyšetrenia odišli aj z košickej fakultnej nemocnice L. Pasteura. Riaditeľ nemocnice Jaroslav Šajty tvrdí, že prevádzka oddelenia ohrozená nie je. Nedávno podpísaná kolektívna zmluva podľa neho umožňuje primerane motivovať zamestnancov, preto sa nedostatku zdravotníkov neobáva. (dro)
Najväčší záujem je o zubárov, chodia do Británie
Z lekárov špecialistov odchádzajú do zahraničia najviac zubári, väčšinou do Veľkej Británie, Írska a Česka. Komora zubných lekárov vlani vydala 23 potvrdení o bezúhonnosti a odbornej praxi, tento rok eviduje 9 žiadostí. Presný počet lekárov odchádzajúcich do zahraničia však nie je evidovaný, pretože lekár to nemusí hlásiť.
Záujem o túto špecializáciu je podľa hovorcu komory Jána Vanča v celej Európe a vzdelanie sa uznáva vo všetkých krajinách únie. Vančo povedal, že naši zubári majú v zahraničí dobré meno a komora sa zatiaľ nestretla s prípadom, aby vonku robil menej kvalifikovanú prácu.
Zubní lekári odchádzajú do zahraničia nielen za peniazmi. Vonku cítia väčšie spoločenské uznanie a tiež sú tam iné možnosti na rozvoj zubárskej praxe. Podmienky pre zubných lekárov na Slovensku Vančo ohodnotil ako nevhodné.
Lekári, ktorí si u nás zariadili súkromnú prax, o práci v zahraničí neuvažujú. Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora je to tým, že sa im ťažko odchádza od toho, čo vybudovali sami. (dro)
Koľko lekárov žiadalo potvrdenie o dobrej povesti
Rok Počet potvrdení
2003 63
2004 363
2005 323
15. máj 2006 148
V týchto údajoch nie sú počty lekárov pracujúcich v Česku ani mimo únie. Zdroj: SLK
FOTO - ARCHÍV SME