Šéf ODS v rámci volebnej kampane v role mäsiara predáva špecialitu "Topolánkove klobásy". FOTO - ČTK |
Vzťahy medzi dvomi najväčšími českými stranami, vládnucou sociálnou demokraciou a opozičnými občianskymi demokratmi, klesajú tesne pred voľbami na bod mrazu. Príčinou toho môžu byť pomerne vyrovnané preferencie oboch strán, ktoré v ich lídroch vyvolávajú veľkú nervozitu. Premiér a líder ČSSD Jiří Paroubek i predseda ODS Mirek Topolánek po sebe strieľajú stále väčšími kalibrami.
Topolánek v stredu médiám predložil pätnásťbodový zoznam káuz, svedčiacich podľa neho "o prepojení predstaviteľov ČSSD s organizovaným zločinom".
Obsahuje prípady, ktoré v posledných dvoch rokoch hýbali českou politikou, od podozrenia z korupcie pri privatizácii energetickej firmy Unipetrol po nevysvetlené majetkové pomery Paroubkovho predchodcu Stanislava Grossa.
Topolánek vládnu stranu zároveň obvinil, že iba predstiera razantný postup proti svojim členom obvineným z korupcie. Zo strany v takomto prípade vylučuje iba malé ryby, veľké vo svojich radoch ponecháva. Ako prípad uvádza Grossa, ktorý sa po afére najprv vzdal straníckych funkcií a teraz sa do nich postupne vracia. Navyše vraj vládna strana vyvíja nátlak na políciu, aby kauzy spojené s ňou nevyšetrovala a aby o nich verejnosť ani neinformovala.
Topolánkov zoznam je však miestami dosť nepresvedčivý. Obsahuje aj veľmi staré prípady, napríklad vytunelovanie podniku Liberta v deväťdesiatych rokoch. Ten určite nesúvisí s organizovaným zločinom, navyše zaň už exministra financií Iva Svobodu právoplatne odsúdili.
Zoznam mal podporiť Topolánkovo tvrdenie z nedeľnej televíznej debaty oboch lídrov, v ktorom Paroubka osobne obvinil z kontaktov s hlavami pražského podsvetia a organizovaného zločinu.
Premiér preto Topolánka zažaloval. S tým sa však neuspokojil a v odvete začal sám vymenovávať kauzy spojené s politikmi ODS.
Podľa neho by sa dalo bez problémov vymenovať aj pätnásť podobných prípadov druhej strany. Prípady, ktoré konkrétne spomenul, však závažnosť káuz spojených s ČSSD nedosahovali.
Hovoril napríklad o exposlancovi ODS, vyšetrovanom pre podozrenie z korupcie, či o prípade podpredsedníčky strany Miroslavy Němcovej, ktorej parlamentné služobné auto využívali príbuzní na súkromné cesty. Včera premiér vo vyhlásení médiám zopakoval aj obvinenia na adresu primátora Ústí nad Labem Petra Gandaloviča, ktorý podľa neho býva v luxusnom byte prenajatom od realitnej kancelárie, "ktorá následne privatizovala veľkú časť bytového fondu mesta".
Paroubek tiež Topolánkovi odporučil svojho priateľa, ktorý má sanatórium na liečenie duševných chorôb.
Podľa politológov oslovených českými Lidovými novinami môže mať takéto vzájomné obviňovanie sa jediný výsledok: nerozhodnutých voličov znechutí natoľko, že k urnám vôbec neprídu.