Na dolnom Manhattane otvorili prvú obnovenú budovu Svetového obchodného centra. FOTO - REUTERS |
Takmer päť rokov od teroristických útokov z 11. septembra opäť stojí jeden zo zničených mrakodrapov Svetového obchodného centra. World Trade Center 7, ktorý spadol tesne po dvojičkách, otvorili v utorok. Miestni školáci spievali Boh žehnaj Amerike.
Mrakodrap je ešte o desať poschodí vyšší ako pôvodná 47-poschodová sedmička.
"Je v tom veľa emócií, je to veľmi šťastný deň. Táto budova spadla 11. septembra ako posledná, no ako prvá opäť stojí," citovala agentúra Reuters slová jej developera Larryho Silversteina.
Nájomcovia sa nehrnú
Nájomcom ponúka 158-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Zatiaľ sa však podarilo prenajať len asi pätinu. V budove bude sídliť napríklad American Express či Newyorská akadémia vied. Silverstein dúfa, že sa mu do konca roka podarí prenajať aj zvyšok a že do roku 2012 bude stáť úplne nové Svetové obchodné centrum.
Sedmičku mal v prenájme na 99 rokov od roku 1980 a v júli 2001 si prenajal aj budovy dvojičiek. Ústrednou budovou nového centra má byť Veža slobody.
Zelený dom
Ide zároveň o prvý mrakodrap v meste, ktorý je oficiálne "zelený", keďže využíva elektrickú energiu oveľa efektívnejšie. Práve environmentálne problémy pritom brzdia výstavbu na mieste Ground Zero, kde mrakodrapy stáli.
Napríklad 41-poschodová budova, kde kedysi sídlila Deutsche Bank, je zamorená toxickým odpadom a stále sa v nej nachádzajú telesné pozostatky obetí útokov. Jej demolácia sa pritom stala oveľa väčším problémom ako vyčistenie oblasti po dvojičkách, napísala agentúra AP.
Developeri dúfajú, že sa im podarí sídlo Deutsche Bank zdemolovať do konca roka. Problém, ktorý všetko brzdí, je však v zvyškoch kostí obetí, ktoré v budove nedávno objavili. Priestory sú plné trosiek pôvodných dvojičiek a azbestového prachu. Úrady sa preto obávajú, že rýchla demolácia by mohla spôsobiť zamorenie.
Pamätník
Pre rodiny pozostalých je kontroverzná aj výstavba pamätníka. Nepáčilo sa im vybetónovanie foriem, ktoré majú znázorňovať základy mrakodrapov, v ktorých zahynulo tritisíc ľudí. Obávajú sa, že by zanikli aj posledné zvyšky WTC a to, že mená obetí budú vyryté pod úrovňou ulice.
Súd však ich žalobe nevyhovel a výstavbu pamätníka povolil. Dizajnéri tak môžu začať zo zabetónovaním miesta, kde stáli dve veže. Výstavba pamätníka nazvaného Odraz neprítomnosti, mala pôvodne stáť miliardu dolárov. Náklady však chcú skresať na 500 miliónov.