Ruské akcie v pondelok utrpeli najprudší jednodenný pád od roku 2003 v rámci všeobecného poklesu na menej rozvinutých akciových burzách a komoditných trhoch. Hlavný index moskovskej burzy RTS sa oslabil o 9,05 percenta. Zaznamenal tak už desiaty pokles za sebou. FOTO - REUTERS |
Po pondelkových turbulenciách sa včera obchodovanie na pražskej burze upokojilo. Niekoľko dní trvajúci prepad cien českých akcií sa zastavil. Pražská burza začala znovu rásť. Hlavný akciový index sa posilnil o dve percentá na 1377 bodov. Klesali aj ostatné stredoeurópske burzy, ako aj moskovská. Akcie plynárenského Gazpromu sa prepadli o 12 percent. Ruské akcie tlačia dole obavy z poklesu cien komodít a hrozba, že ďalšie zvyšovnie úrokov v USA by prinútilo zahraničných investorov presunúť peniaze z Ruska.
Viedenská burza čelí "bezhlavému" výpredaju. Akcie sa prepadli o sedem a pol percenta.
V pondelok zažili šok aj české cenné papiere. Ceny akcií klesli v priemere až o šesť percent. Niektoré z nich, ako napríklad akcie Unipetrolu, sa za jeden deň prepadli až o 13 percent. "Počas obchodovania boli na pražskej burze straty, aké si už dlho nikto nepamätá, predaje sa úplne vymkli spod kontroly," povedal pre ČTK analytik spoločnosti Cyrrus Jan Procházka.
Pondelok bol pre českú burzu tretím najhorším dňom v jej histórii. Väčšina akcií za deň stratila to, čo postupne získavali počas niekoľkých uplynulých mesiacov. "Je to najväčší prepad od roku 1998," povedal ekonóm Next Finance Vladimír Pikora.
Akcie klesali z niekoľkých dôvodov, väčšina z nich však prišla spoza hraníc: poklesy svetových búrz, zdražovanie ropy, obavy svetových trhov z nárastu inflácie v USA, oslabenie dolára a strata ochoty riskovať.
Americké a európske akcie klesajú, najmä pre drahú ropu. Tá vo väčšine vyspelých štátov zrýchľuje infláciu. Centrálne banky preto hrozia, že zvýšia úrokové sadzby. Vyššie úroky môžu predražiť úvery a spomaliť ekonomický rast. To je dôvod, prečo svetové akcie klesajú a investori postupne prechádzajú na dlhopisy.
Pokles pražskej burzy spôsobilo podľa Pikoru aj konzervatívne nastavenie obchodných systémov českých podielových fondov a ostatných finančných inštitúcií. Obchodníci majú svoje systémy nastavené tak, že keď ceny cenných papierov príliš klesajú, radšej predajú celé portólio, aby neprišli o zisky, povedal Pikora.
Podľa ekonómov majú stredoeurópske akcie predpoklad na ďalší rast. "Neboli zverejnené zásadné správy, ktoré by ukázali, že akcie na burzách už ďalej nemôžu rásť," myslí si Pikora.
Bratislavskej burzy sa prepad stredoeurópskych akcií veľmi nedotkol. "Naša burza je príliš malá a nízko likvidná," povedal portfóliový manažér Across Investment Miroslav Čamek. Investori o akcie, ktoré sa na nej predávajú, nemajú veľký záujem.
Slovenských investorov sa však podľa neho dotkne pokles cien na svetových akciových troch. Tisíce Slovákov majú uložené peniaze v akciových podielových fondoch. Fondy preto budú v nasledujúcich mesiacoch zaznamenávať straty. "Je malá šanca, že svetovým akciám sa do konca tohto roka podarí vymazať doterajšie straty," povedal Čamek.
Autor: čtk