národne orientovanej Strany slobodných Heinz-Christian Strache.
Rakúska vláda si dala vypracovať štúdiu o integrácii moslimov do spoločnosti, z ktorej vyplynulo, že takmer polovica v Rakúsku žijúcich moslimov sa nechce integrovať.
Odstup je však vzájomný. Štúdia tiež ukázala, že štyria z desiatich Rakúšanov integráciu moslimov odmietajú. Štyridsať percent si dokonca myslí, že islam je "zaostalý a nebezpečný". Väčšina obyvateľov však islam ako taký oddeľuje od extrémistov, ktorý ho zneužívajú.
Ministerka vnútra Liese Prokopová, ktorej rezort je za štúdiu zodpovedný, označila problém integrácie moslimov ako "časovanú bombu", čím okolo štúdie rozvírila búrlivú diskusiu.
V osemmiliónovej krajine,žije približne 400-tisíc moslimov, čo je necelých 5 percent obyvateľstva. Podľa štúdie má 45 percent moslimov údajne "veľký odstup" od rakúskeho obyvateľstva, čo ministerstvo interpretovalo po svojom ako "neochotu integrovať sa". Vyslúžilo si tým kritiku nielen medzi moslimami, ale aj medzi politikmi a ľudmi z akademických kruhov. Politici tvrdia, že ministerstvo by si na svoje výroky malo dávať väčší pozor, zvlášť pri takej háklivej téme, akou integrácia moslimov je.
Zo štúdie vyplýva, že v Rakúsku žije štvrtina moslimov, ktorí sa prispôsobili svetskému spôsobu života, tretina je liberálne zmýšľajúcich a ďalšia štvrtina žije tradične konzervatívnym životom. Dvadsať percent moslimov je ortodoxných. Posledné dve skupiny teda tvoria tých 45 percent, ktoré sa údajne nechcú integrovať. Otázky a postup, akým poverení k týmto zisteniam dospeli, nie je známy.
Ministerstvo sa bráni a tvrdí, že nehádže všetkých do jedného vreca, ale len vytvára okruhy, ktoré majú pomôcť pri riešení problému. Podľa denníka Die Presse však ani jedna politická strana nemá skutočný koncept riešenia integrácie a migrácie prisťahovalcov.