Tragédia Beslanu je pre pozostalých aj verejnosť veľmi živá. FOTO - ČTK/AP |
Film o tragédii v severoosetskom Beslane sa môže stať druhým Da Vinciho kódom, varujú ruskí novinári a filmoví kritici. Tvrdia, že je ešte príliš skoro, aby sa teroristický útok, v ktorého dôsledku zahynulo vyše 300 ľudí z toho 186 detí, stal predlohou na umelecký film.
Podobný argument, že je ešte skoro, používali pred pár týždňami aj v Amerike, keď mal premiéru film o únose lietadla z 11. septembra.
Američania už práva na sfilmovanie reportáže o obsadení školy v Beslane 1. septembra 2004 kúpili. Producenta filmu Da Vinciho kód Briana Grazera nadchla reportáž o teroristickom útoku s autentickými výpoveďami bývalých rukojemníkov a rodičov detí, ktoré pri nepodarenej oslobodzovacej akcii ruských jednotiek zahynuli. Autorom článku, ktorý zverejňuje časopis Esquire, je moskovský spravodajca denníka New York Times Chriss Chivers. Po roku a pol sa vrátil na miesto nešťastia a hovoril s desiatkami ľudí, ktorí sa stále nemôžu spamätať.
Výsledok jeho práce - 18-tisíc slov - zakúpil za neznámu sumu Grazer. Hollywoodský gigant Universal Pictures už prejavil záujem o spoluprácu, Titanic má vraj byť oproti Beslanu epizódou. Článok "Škola" novinára Chiversa je však iba predloha - teda opis situácie s výpoveďami priamych účastníkov tragédie.
Hraný film sa od článku môže značne líšiť. Preto v Rusku mnohí varujú pred "hollywoodskym" prístupom a komercionalizáciou nešťastia. Filmoví kritici pripomínajú tradične čiernobiely pohľad Američanov na Rusko. Severoosetské duchovenstvo sa už vyslovilo jednoznačne proti, rovnako aj niekoľko politikov vrátane severoosetského senátora Valerija Kadochova. "Bude to traumatizovať dušu príbuzných zosnulých," vyhlásil.
Menej radiálne sú matky detí, ktoré v škole zahynuli. Šéfka organizácie "Hlas Beslanu" Ella Kasajeva novinárom povedala: "Nie sme proti, ale ak to bude len strieľačka, tak to nepotrebujeme. Potom netreba používať mená našich blízkych."
Určité obavy z amerického diela na ruské motívy majú aj vojaci a vysokí moskovskí politici. Ruská polícia, protiteroristické jednotky a ozbrojené sily vtedy úplne zlyhali.
Americké stvárnenia ruskej vojnovej histórie i súčasnosti mávajú ďaleko k realite. Aj Rusi sa už pokúšali filmovo stvárniť rôzne epizódy čečenskej, predtým i afganskej vojny, ale s pramalým úspechom. Medzi najznámejšie a najotrasnejšie pokusy vytvoriť umelecké dielo na motívy skutočnej tragédie, patrí celovečerný film o masakre v čečenskej metropole Groznom "Očistec", ktorý je oslavou násilia hraničiaci s pornografiou.
Obavy, že film o Beslane skĺzne v americkom pojatí k sentimentu či lacnému krváku, alebo pôjde v stopách "Očistca" nakrúcaného vzhľadom na vysokú spotrebu krvi na petrohradských bitúnkoch, sa zdajú byť oprávnené.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME