budovať kariéru? Akým smerom rozvíjať vašu kvalifikáciu? Ste platení adekvátne? Ako sa najlepšie uchádzať o nové miesto? Odpovede na tieto otázky môže poskytnúť špeciálny, na kariéru orientovaný pohovor vedený skúseným personálnym poradcom.
Otázka na možnosť budovania kariéry u súčasného zamestnávateľa by v prvom rade mala byť takáto: Som v tej správnej spoločnosti? Nie v každej firme je postup smerom nahor možný. Skostnatenosť organizácie, nevhodná organizačná štruktúra či stagnujúci trh môžu byť brzdou postupu aj pre tých najschopnejších. Preto je veľmi dôležité chopiť sa každej príležitosti, keď sa objaví nová úloha a s ňou nová pozícia, ktorú treba obsadiť.
Ku kariére ešte jeden tip: Najlepšie sa robí kariéra vtedy, ak človek pracuje pre niekoho, kto tiež sám robí kariéru a je pri tom úspešný.
Profesijný postup však nezávisí len od správneho „point of departure“, ale tiež od vedomostí, schopností a získaného know-how. Významnú úlohu tu zohráva ďalšie vzdelávanie, ktoré je nevyhnutné pre každého, kto sa chce ďalej rozvíjať. Otázky na absolvované kurzy, školenia, MBA, prípadne ďalšie doplnkové štúdiá nechýbajú pri žiadnom pohovore s personálnym poradcom.
K tomu ďalší tip: Prístup k ďalšiemu vzdelávaniu by mal byť systematický. Je potrebné zorientovať sa v dnešnej, pomerne bohatej, ponuke kurzov a školení a vybrať si tie, zamerané na rozvoj kompetencií, ktoré sú považované za kľúčové pre výkon súčasnej alebo želanej pozície.
Veľmi dôležitá je aj otázka cudzích jazykov. V čase, keď sa stále menej podnikateľských rozhodnutí uskutočňuje na Slovensku, je zvlášť nutné ovládať anglický alebo nemecký jazyk na úrovni schopnosti viesť obchodné rokovania. Výhovorka, že je málo času, dnes neobstojí, času je vždy dosť, ide len o to, ako sa stanovia priority.
Otázka otázok: Zarábam dosť? Som trhovo adekvátne ohodnotený? Oveľa zaujímavejší než momentálny príjem by však mal byť potenciálny budúci príjem, a teda otázka: Čo budem zarábať zajtra? Pri prehodnocovaní súčasného a budúceho príjmu je dobré nezabúdať na to, že príjem by mal byť spravodlivý. Spravodlivý pre pracovníka - ale aj pre zamestnávateľa. Zvážiť treba tiež nasledovné: Príliš drahý zamestnanec sa vystavuje nebezpečenstvu, že by si ho v týchto časoch mohli „odpustiť“.
Tip od profesionála: Dobré je zabudnúť na štatistiky a počúvať svoj vnútorný hlas. Osobnostné kvality, dosiahnutá životná úroveň, uznanie za prácu, možnosti ďalšieho vzdelávania, ale tiež istota súčasného pracovného miesta - to všetko niečo stojí. Peniaze sú dôležité - to je bez diskusie, príliš vysoká finančná požiadavka však môže zapôsobiť aj kontraproduktívne a zmariť šancu dostať sa do prípadného výberového konania. Výsledné rozhodnutie by malo vychádzať z odpovedí na otázky: Kde som dnes? Kam sa chcem dostať a ako sa tam dostanem?
Tri najčastejšie brzdy kariéry:
* Ústup ku koncepčnej práci - preč od trhu a zákazníkov.
* Zlá rétorika - zlá angličtina (Aztékovia mali rovnaké pomenovanie pre rečníka a vodcu - teda kto chce byť lídrom, musí vedieť rozprávať).
* Na všetko hovoriť áno a amen - to pomáha dnes oveľa menej než kedykoľvek predtým.
Tri najčastejšie akcelerátory kariéry:
* „Niki Lauda systém“: Nie ten sa stane svetovým šampiónom, kto vyhrá dve - tri jazdy, ale ten, kto boduje počas celej sezóny. Bodovať možno prevzatím zodpovednosti za komplexnú úlohu, prípadne za úlohu, ktorú nikto iný nechce, pretože je náročná.
* Pokúsiť sa čo najužšie spolupracovať s centrálou.
* Snažiť sa dostať k predaju, kde sú výkony najlepšie merateľné.
PhDr. BLANKA SCHELLINGOVÁ,
Managing Partner Arthur Hunt - Human Resources Consulting