Niektoré cestovné kancelárie so splátkovými spoločnosťami nespolupracujú, ale samy zákazníkom ponúkajú splátkový kalendár. FOTO - ARCHÍV SME
Najprv dovolenkovať a až potom platiť. Túto možnosť ponúkajú splátkové spoločnosti. Tí, čo chcú ísť na dovolenku, ale nemajú dosť peňazí v hotovosti, si môžu rozložiť splácanie dovolenky na dlhšie časové obdobie. Treba však rátať s tým, že dovolenka na splátky vyjde väčšinou drahšie. Viac peňazí nestojí len v prípade, ak splátková spoločnosť ponúka nejakú akciu, pri ktorej klient nič nepreplatí. V takom prípade je však potrebné rýchle splatenie celej pôžičky. Väčšinou v priebehu troch alebo štyroch mesiacov.
Splátkové spoločnosti tvrdia, že záujem o dovolenky na splátky sa zvyšuje z roka na rok. "Naša spoločnosť zaznamenáva zvyšujúci sa dopyt po dovolenkách na splátky," hovorí Rozália Bajzíková zo spoločnosti GE Money. Aj podľa spoločnosti Home Credit sa záujem zvyšuje, hoci ľudia na splátky stále najviac kupujú spotrebnú elektroniku a nábytok.
Cestovné kancelárie naopak tvrdia, že o kúpu dovolenky prostredníctvom splátkovej spoločnosti je malý záujem, ktorý sa takmer nezvyšuje. "My sme zatiaľ oproti minulej sezóne zaznamenali pokles záujmu o nákup na splátky," povedala Jana Semanová z CK Juventour.
Kto si chce na dovolenku požičať peniaze, nemusí navštevovať splátkovú spoločnosť. Všetko možno vybaviť priamo v cestovnej kancelárii. Väčšie cestovné kancelárie spolupracujú aj s viacerými splátkovými spoločnosťami.
Na nákup dovolenky na splátky sa väčšinou vzťahujú rovnaké akcie, ale aj požiadavky ako na nákup iných tovarov a služieb. Ak niekto prostredníctvom jednej splátkovej spoločnosti už nakupoval, väčšinou nemusí opätovne dokladovať príjem. Zájazd je tiež možné zaplatiť aj špeciálnou úverovou kartou, ktorú niektorí splátkové spoločnosti ponúkajú.
Niektoré cestovné kancelárie so splátkovými spoločnosťami nespolupracujú, ale samy zákazníkom ponúkajú splátkový kalendár. Navýšenie ceny závisí od počtu mesiacov, počas ktorých bude zájazd splácať.
Banky špeciálny úver nemajúBanky špeciálne úvery na dovolenku neponúkajú. Záujemcovia môžu využiť bezúčelový spotrebný úver, povolené prečerpanie na účte alebo kreditnú kartu.
Nevýhodou bankových produktov je, že záujemca o úver musí ísť do banky. V prípade, že si berie úver od splátkovej spoločnosti, môže všetko vybaviť priamo v cestovnej kancelárii. Hoci je získanie úveru z banky zložitejšie, záujemca o úver dostane zvyčajne výhodnejší úrok, ako by mal v splátkovej spoločnosti. V prípade kreditných kariet môže mať úver aj bezúročne. Musí ho však celý splatiť do stanoveného dátumu. Ten býva maximálne 40 až 50 dní odo dňa nákupu.
Požičať si na dovolenku od splátkovej spoločnosti je výhodné vtedy, ak klient získa akciu, pri ktorej zaplatí rovnakú sumu, ako keby celú dovolenku zaplatil v hotovosti. Ak však musí zaplatiť viac ako v prípade platby v hotovosti, je výhodnejšie spoľahnúť sa na banku.
Banky zároveň ponúkajú aj dlhšiu lehotu splatnosti ako splátkové spoločnosti. Spotrebný úver je možné splácať aj niekoľko rokov, kým v splátkových spoločnostiach ho väčšinou treba splatiť do roka. Čím je však lehota splatnosti dlhšia, tým sa úver viac predraží, pretože je potrebné zaplatiť úroky za celý čas splácania. Výhodou banky je aj to, že záujemca nemusí zložiť na začiatku žiadnu hotovosť. Môže si teda požičať na celú dovolenku a platiť začne až keď sa vráti.
Aký úver na dovolenku si možno zobrať z banky
Kreditná karta
jej výhodou je, že ponúka bezúročné obdobie majiteľ má väčšinou maximálne 40 dní na splatenie dlhu ak ho nestihne splatiť, začína sa mu počítať úrok úrok sa pohybuje od 15 do 20 % ročne úver je možné splatiť jednorazovo, minimálne je však potrebné každý mesiac zaplatiť isté percento z dlžnej sumy - ide o 5 alebo 10 % ak dlžník nezaplatí ani túto minimálnu splátku, banka mu začne počítať sankčný úrok, ten býva okolo 25 % ročne za kreditnú kartu sa platí ročný poplatok, ktorý býva vyše 500 korún Povolené prečerpanie účtu
ponúka majiteľovi účtu vybrať si viac peňazí, ako v skutočnosti má banky pri takejto pôžičke účtujú úrok od prvého dňa úroky pri povolenom prečerpaní účtu sa pohybujú okolo 15 % sankčný úrok, ktorý sa platí, ak dlžník úver nespláca, býva vyše 25 % aj keď je tu úrok vyšší ako pri spotrebných úveroch, výhodou je, že sa platí len za čas, kedy boli peniaze skutočne požičané, teda pri rýchlom splatení je aj úrok nižší niektoré banky poskytujú túto službu k účtu automaticky, v ostatných je o ňu treba požiadať Bezúčelové úvery
o bezúčelový spotrebný úver je potrebné požiadať ak o úver žiada klient banky, ktorému na účet chodí pravidelný plat, nemusí väčšinou predkladať potvrdenie o príjme ostatní žiadatelia musia predložiť potvrdenie o výške príjmu úroky pri bezúčelových spotrebných úveroch sa pohybujú okolo 10 % banky ponúkajú aj rýchle úvery, pri ktorých požičiavajú nižšie sumy (väčšinou do 50-tisíc korún) rýchle úvery je možné vybaviť už na počkanie úrok pri týchto úveroch býva až 20 % Koľko zaplatíte za úver na dovolenku v hodnote 15-tisíc korún?
akontácia lehota splácania mesačná splátka koľko vyjde dovolenka
GE Money 30 % 6 mesiacov 1 992 Sk 16 452 Sk
GE Money 30 % 12 mesiacov 1 053 Sk 17 136 Sk
Home Credit 30 % 6 mesiacov 1 750 Sk 15 000 Sk
Home Credit 10 % 10 mesiacov 1 485 Sk 16 350 Sk
Home Credit 10 % 12 mesiacov 1 393 Sk 18 216 Sk
Quatro 10 % 6 mesiacov 2 587 Sk 17 250 Sk
Quatro 10 % 10 mesiacov 1 655 Sk 18 390 Sk
Quatro 10 % 15 mesiacov 1 161 Sk 19 350 Sk
Banka - úrok 10 % 0 % 12 mesiacov 1 369 Sk 16 428 Sk
Banka - úrok 10 % 30 % 12 mesiacov 973 Sk 16 176 Sk
Pozn.: GE Money a Home Credit počítajú akontáciu z ceny zájazdu. Quatro ju počíta z celkovej ceny, ktorú klient zaplatí.