Morrissey a Flaming Lips - dvaja netypickí víťazi hitparád. FOTO - AMAZON, REUTERS
Morrissey, Pearl Jam a The Flaming Lips. Jeden britský spevák a dve americké skupiny hrajú hudbu pre dospelých a popritom v konkurencii umelo nafúknutých hviezd dokážu vyhrávať hitparády po celom svete.
Pearl Jam
Je to trochu obohraná pesnička. V prípade každého nového albumu Pearl Jam sa kritici pýtajú, či dosiahne úroveň ich prvých nahrávok. Od Vitalogy (1994) si
vždy dávali zápornú odpoveď. Čaro partie okolo speváka Eddieho Veddera totiž dlho funguje na energických koncertných vystúpeniach, kde to iskrí oveľa viac ako na štúdiových albumoch.
Najnovší album, jednoducho pomenovaný Pearl Jam, je však určite najsilnejšou kolekciou ich nových piesní. Drsná jazda svižných skladieb kombinujúca punk s hudbou Jimiho Hendrixa postupne prejde do pesničkovejších foriem a nakoniec sa skončí epicky ladenou Inside Job. Pearl Jam ňou akoby vzdávali hold svojim miláčikom The Who.
So singlom World Wide Suicide, žalujúcim atakom na Georgea Busha a vojnu v Iraku, vyhrali singlovú hitparádu a pripomenuli tak svoju slávnu éru, keď s ďalšími kapelami z mesta Seattle (najmä Nirvanou a Soundgardenom) definovali štýl grunge. Ich hudba sa odvtedy výrazne posunula - možno nie kreatívnejším smerom, často je ich hudba zámerne komplikovaná, ale zato slobodná.
Morrissey
Morrissey je možno to najlepšie, čo stretlo britskú hudobnú scénu za posledných dvadsať rokov. Niekdajší frontman The Smiths, alternatívnej gitarovej legendy z ôsmej dekády, vydáva ďašiu sólovku The Ringleader Of Tormentors. Novinka plynulo nadväzuje na comebackový You Are The Quarry (2004), akýsi návrat vo veľkom štýle po siedmich rokoch sucha, kam tento výborný, dnes 47-ročný spevák upadol po neuspokojivých nahrávkach z 90. rokov. Album vznikol v Ríme, kam sa Morrissey presťahoval z Los Angeles.
Je to on, postava z mučeníckeho obrazu, ktorá vidí svet v tmavých farbách. Sem-tam prebleskne v introvertných sebaspytujúcich piesňach svetlo (podľa britských novinárov je v nových pesničkách oveľa viac radosti než v celej jeho sólovej diskografii), ale radikálny vegeterián, sexuálny askét a milovník strieborného plátna vás ubezpečí, že "život je sviňa".
The Ringleader Of Tormentors, ktorý sa vyšplhal do čela britskej hitparády, nemá toľko sľubných miest ako jeho predchodca, ale drží pohromade. Morrissey to už roky ťahá bez gitaristu The Smiths Johnnyho Marra, s ktorým napísal najlepšie piesne, ale na výpovede typu singlového hitu You Have Killed Me je svet stále zvedavý.
Flaming Lips
The Flaming Lips sú traja Oklahomčania, ktorých britský magazín Uncut (trochu odvážne) označil ako najlepšiu súčasnú kapelu. Pritom hrajú neuveriteľnú zmes hudby - v pesničkách ich najnovšieho albumu At War With Mystics nájdeme odkazy na viachlasné harmónie The Beach Boys spolu s ironickým humorom Franka Zappu, ktoré sprevádzajú texty o nekonečnosti vesmíru.
Kapela vedená spevákom Wayneom Coyneym funguje už spolu 23 rokov. Nikdy nepredávali milióny albumov, ale ich nahrávky, ako napríklad The Soft Bulletin z roku 1999, sa v hodnotení najlepších albumov 20. storočia objavujú v prvej stovke. "Horiace pery" v začiatkoch stavili na gitarový sound, ktorý neskôr prešpikovali výletmi do rôznych žánrov, až sa v ich prípade dá hovoriť o art-rocku.
The Flaming Lips sa však neberú vážne ako ich predchodcovia povedzme z Genesis. Svojimi flautovými melódiami často pripomínajú ústredné znelky starých československých seriálov na hranici gýča. Najnovší album však ponúka aj anarchistický postoj: "Keby si mal vyhodiť do vzduchu svet stlačením jediného gombíka, urobil by si to?" spieva Coyne a zmršené vokály zboru odpovedajú "Áno!"