Assessment Center - netradičná forma diagnostiky osobnosti

Psychológovia začali pôsobiť v oblasti manažmentu pred viac než 70 rokmi. Ich parketa bola a je hlavne tam, kde sa riešia problémy, ktoré v práci majú svoju ľudskú dimenziu. Manažéri majú prirodzený sklon považovať profesionálne, technické a výkonové ...

Psychológovia začali pôsobiť v oblasti manažmentu pred viac než 70 rokmi. Ich parketa bola a je hlavne tam, kde sa riešia problémy, ktoré v práci majú svoju ľudskú dimenziu. Manažéri majú prirodzený sklon považovať profesionálne, technické a výkonové kompetencie človeka za rozhodujúce a kvalitu jeho osobnosti za okrajovú. Až pri pohľade zo širšej perspektívy sa ukáže, že to naozaj nie sú okrajové a nedôležité záležitosti. Často práve naopak. Ak sa manažéri dokážu odosobniť od rôznych spoločenských predsudkov voči psychológom, môžu v spolupráci s nimi získať možnosť stať sa úspešnejšími prostredníctvom lepšieho riadenia ľudských stránok firmy. A tu zohráva zaujímavú úlohu práve Assessment Center ako jedna z netradičných metód výberu a hodnotenia pracovníkov firmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo je Assessment Center

Termín Assessment Center sa väčšinou neprekladá. Pre tento anglosaský výraz nie je v slovenčine priliehavý výraz, preto sa významovo väčšinou hovorí o Assessment Center (AC) ako o „hodnotiacom stredisku“. Nejde však o trvalú inštitúciu - stredisko, ale skôr o sústredenie, jedno- alebo viacdenné komplexné hodnotenie človeka.

Ako prebieha AC

Skúsenosti hovoria o tom, že efektívny AC trvá spravidla jeden celý deň, počas ktorého sú viacerí účastníci pozorovaní v rôznych skupinových modelových situáciách, kde musia podať nejaký výkon, sú podrobení psychologickým testom, dotazníkom a hĺbkovému interview. Vychádza sa z premisy, že budúce pracovné správanie a výkon je najlepšie predikovať na základe aktuálneho, resp. minulého správania. To znamená, že najväčšia pozornosť pri AC je sústredená na správanie. V AC sa človek neprejavuje iba pomocou klasických testov pero - papier. V AC človek nielen rozpráva o tom, aký je a ako sa správa, ale robí to priamo v akcii, kde sa musí preukázať schopnosť jeho komunikácie, rozhodovania, riadenia a pod. Tieto kritéria, ktoré sú u účastníkov hodnotené, sa zadefinujú ešte pred začatím AC, v spolupráci zadávateľskej firmy s personálno-poradenskou spoločnosťou. Objektivita AC je zaistená aj tým, že pozorovatelia pozostávajú jednak zo skúsených psychológov, jednak z vedúcich pracovníkov zadávateľskej firmy, ktorí prejdú príslušným výcvikom. Hodnotí sa nielen to, či sa adept hodí firme, ale aj či sa firma hodí k nemu vzhľadom na firemnú kultúru a ciele. AC oproti iným metódam posudzuje človeka sústredene, cielene a komplexne. Celodenné pozorovanie účastníkov tiež poskytuje možnosť sledovania reakcií na dlhšie trvajúcu záťaž, pretože celodenný program je pre človeka evidentne záťažová situácia. Skupinové modelové situácie používané v AC sa vyberajú a upravujú tak, aby sa nimi dali čo najlepšie hodnotiť žiadané kritéria. Sú to rôzne manažérske a iné psychohry, prípadové štúdie či skupinové diskusie, ktoré simulujú reálne pracovné situácie a problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy je možné využiť AC

1. Pri výberoch nových zamestnancov na konkrétnu pracovnú pozíciu, a to buď z externých, alebo interných zdrojov firmy.

2. Na zhodnotenie súčasného potenciálu riadiacich pracovníkov a vytvorenie individuálnych programov pre ich ďalší kariérový rozvoj (Development Center).

3. Ako podklad pre rozhodovanie pri znižovaní počtu pracovníkov v rámci reštrukturalizácie firmy.

4. Pre vzdelávanie zamestnancov, na posilnenie ich schopností a kompetencií, napr. tímovej spolupráce, zdokonalenie komunikácie medzi vedením a ich podriadenými. Takáto forma AC sa realizuje viac dní a spravidla mimo firmy, v prírode (Outdoor Assessment Center).

Aké výstupy z AC sa poskytujú

Na základe výsledkov AC sa vypracuje záverečná správa o priebehu, ktorá obsahuje komplexný osobnostný profil každého účastníka, identifikáciu silných stránok osobnosti a osobnostných rezerv, odporúčania a návrhy prípadných tréningových potrieb. V správe sú podrobne zhodnotené jednotlivé zadané kritéria u daného účastníka, prehľadná grafická škála jeho výsledkov a vzájomné grafické porovnanie výsledkov všetkých účastníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenia AC

- časová náročnosť a prácnosť

- nevyhnutné sú skúsenosti personálnej agentúry s organizovaním AC

- niektorí kandidáti pristupujú k účasti na AC vopred negatívne a so stresom

Výhody AC

- komplexnosť pohľadu na hodnoteného človeka z viacerých uhlov pohľadu (spoluúčasť aj s vrcholovým vedením firmy pri výbere)

- efektívnosť, nakoľko je to skupinový výber

- možnosť poskytnúť rýchlu spätnú väzbu obom stranám

- vysoká validita a realiabilita tejto metódy personálneho výberu

Namiesto záveru

Diagnostika osobnosti človeka je kapitál a investícia, ktorá sa z dlhodobého hľadiska vždy vyplatí. „Neskorá istota, že ten správny človek je na správnom mieste, je príliš drahá - pre obe strany.“ (R. K. Sprenger)

Mgr. ANDREA MIHALKOVÁ,
konzultant personálno-poradenskej spoločnosti Fiducia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu