"Ste zo Slovenska? To ste naši protektori, ale zľavu nečakajte," žartuje taxikár z Podgorice. Slovensko sa v Čiernej Hore zviditeľnilo, odkedy sa zvláštnym vyslancom Európskej únie pre Čiernu Horu stal Miroslav Lajčák a pripravil referendum. Neskôr sa k nemu pridal aj František Lipka, ktorý sa stal predsedom referendovej komisie.
"Niekedy mám pocit, akoby nás riadili Slováci," vtipkuje predseda parlamentu Ranko Krivokapič.
Vláda a opozícia málokedy nájdu spoločnú reč, ale Slovákov svorne chvália. Len čiernohorské médiá a mimovládky vyčítali Lipkovi, že nemá právnicke vzdelanie a skúsenosti s organizovaním volieb. "Niekedy rozhodoval viac politicky ako právnicky," hovorí Zlatko Vujovič, šéf mimovládky Centrum pre monitoring. "Celkovo však slovenskí diplomati zohrali veľmi pozitívnu rolu." Zástupca šéfredaktora liberálneho denníka Vijesti Mihajlo Jovovič tvrdí, že "Lipka niekedy útokmi na kritické médiá akoby nevedel, čo robí. Práca referendovej komisie ale dopadla veľmi dobre."
Lipka tvrdí, že čiernohorské médiá niekedy hľadali senzácie tam, kde neboli. "Ovládame jazyk, orientujeme sa v problematike a rozumieme ich mentalite," vysvetľuje Lipka, prečo sa v Čiernej Hore presadili práve slovenskí diplomati. (rek)