Prísne zahalené moslimské ženy v Iráne. FOTO - REUTERS |
Jedno je jasné už teraz: určite odzvonilo vlasom vytŕčajúcim spod ženských závojov aj vypasovaným farebným kabátikom, ktoré sa objavovali v iránskych mestách za vlády "liberálneho" prezidenta Muhamada Chatámiho.
Ten bol známy ako veľký elegán, aj keď ako klerik nosil len tradičné róby. Vždy však boli z kvalitných materiálov a jeho turbany boli podľa znalcov malými umeleckými dielami. Na rozdiel od svojich predchodcov tiež nenosil orientálne šľapky, ale západné topánky. Jeho krajčíra prezývali "iránsky Armani".
Súčasný prezident Mahmúd Ahmadínedžád má iný prístup. Neuznáva nič západné, oblieka sa síce do saka, ale zásadne odmieta kravatu a verí, že jediným správnym učením je islam. A v Iráne bude všetko podľa jeho pravidiel. Aj oblečenie.
Vláda sa už o to postará: uvalí vysoké clo a dane za odevy zo Západu a poskytne peniaze firmám, čo budú vyrábať islamské odevy.
Mladí Iránci, ktorí za vlády Chatámiho získali aspoň trochu slobody, sú z plánov prezidenta zhrození. Aj keď na rozdiel od predchádzajúcich období už zrejme "nevhodne" oblečené ženy nebude naháňať polícia, považujú mnohí Iránci zákon za nebezpečný. "Vláda nemá právo rozhodovať o takých veciach. Nabudúce nariadi ľuďom, čo majú
jesť," povedala agentúre AP 22-ročná Parvaní Chedmatí. Ona sama paradoxne nosí čador - teda najprísnejšiu verziu tradičného odevu pre moslimky. Rozhodla sa tak sama a nevidí dôvod, prečo by jej rovesníčky mal niekto do niečoho nútiť.
Zákon o moslimskom odeve už stihol šokovať aj svet. Renomovaný novinár a dlhoročný kritik teokratického režimu Amir Taheri totiž podľa všetkého pustil do kanadských novín National Post správu, že Irán chce nariadiť náboženským menšinám - kresťanom, židom, bahaistom či vyznávačom zoroastrizmu, aby na svojich odevoch nosili špeciálne označenie. Správa, ktorá sa neskôr ukázala ako nezmysel, pobúrila mnohé vlády aj mimovládne organizácie.
JANA SHEMESH