Úver od fondu je spojený s programom reforiem, ktoré musí Rusko dodržiavať, aby mohlo čerpať prostriedky z fondu. Tento program je už podľa BBC skoro hotový, keďže predstavitelia oboch strán začali na ňom pracovať už pred niekoľkými mesiacmi. Ruskú pokladnicu ale naplnili vysoké ceny ropy, takže krajina nie je odkázaná na okamžitú pomoc.
Aj úverový program MMF prihliadal na túto skutočnosť, takže peniaze by mohla Moskva začať čerpať až v prípade, keď by sa situácia v krajine zhoršila. Aj napriek tomu, že peniaze z tohto úveru nemali byť okamžite prevedené na ruské účty, MMF by priebežne kontroloval postup ruských reforiem. Okrem toho fond požadoval od Moskvy zmeny (napr. úprava úrokových sadzieb na úvery od centrálnej banky štátu alebo sprísnenie bankového dohľadu), ktorým sa krajina už roky bráni.
Toto mal byť prvý úver, ktorý Rusko mohlo získať od MMF od roku 1999, keďže fond zastavil úverovanie Ruska po finančnej kríze z roku 1998. Nasledujúce dva roky sa fond nedokázal dohodnúť s predchádzajúcou vládou na pokračovaní v ekonomických reformách. Program, ktorý teraz Moskva odmietla, mal byť podpísaný na jeden rok. Vicepremiér Alexej Kudrin však povedal, že obe strany budú pokračovať v rokovaniach o zostavení trojročnej dohody o spolupráci.
Rusko v minulom roku zaplatilo Medzinárodnému menovému fondu na splátkach starých úverov 3,4 miliardy dolárov. Tento rok má zaplatiť ďalšie dve miliardy. Kudrin, ktorý zastáva aj funkciu ministra financií, včera zároveň zdôraznil, že Rusko zaplatí Parížskemu klubu veriteľov celú sumu splatnú v tomto roku. Moskva totiž prednedávnom varovala štáty združené v klube, že im vráti len časť sumy, na ktorej sa v minulosti dohodli. (gk)