Činnosť úradu upraví zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Jeho návrh včera schválila vláda.
„Myslím si, že tak, ako bol schválený, zakladá dobré podmienky na postupné vybudovanie regulačného rámca, zatiaľ, bohužiaľ, iba v oblasti elektroenergetiky a plynárenstva,“ povedal predkladateľ návrhu minister hospodárstva Ľubomír Harach.
Pôvodne mal úrad vzniknúť už v máji tohto roka, okrem toho nie je isté, že bude jeho rozhodovanie úplne nezávislé. Pôjde totiž o rozpočtovú organizáciu financovanú zo štátneho rozpočtu. Harach: „To, že bude úrad naviazaný na štátny rozpočet, nemusí pozitívne podporovať nezávislosť jeho rozhodnutí.“
Rezort hospodárstva pôvodne navrhoval, aby sa väčšina zdrojov pre úrad čerpala z odvodov regulovaných podnikov. Dotácia zo štátneho rozpočtu by potom slúžila iba ako doplnkový zdroj. Harach vidí záruku nezávislosti úradu aspoň v tom, že bude kompetentný vydávať konečné rozhodnutia, ktoré už nebude môcť revidovať žiadny orgán štátnej správy. Ako ale zároveň poznamenal, polovicu členov rady úradu bude mominovať vláda a druhú parlament.
Od januára 2002 prechádzajú na úrad kompetencie ministerstva hospodárstva v oblasti vecnej regulácie. Ide najmä o vydávanie licencií, rozhodovanie o prístupe nových subjektov do sietí, dohľad nad držiteľmi licencií a vedenie ich zoznamu. Cenová regulácia, ktorá spadá pod rezort financií, prejde do kompetencií úradu až januári 2003.
Úrad bude posudzovať opodstatnenosť nákladov, ktoré si prirodzené monopoly zohľadňujú pri tvorbe konečných cien. Príkladom môže byť preverenie, či cena za ohrev tepla účtovaná domácnostiam zohľadňuje skutočnú výšku nákladov dodávateľa tepla na elektrinu či plyn, alebo si do ceny premieta aj iné vplyvy. Okrem toho má úrad chrániť aj záujmy investorov tým, že im zaručí primeranú návratnosť investícií.
Odklad založenia úradu spôsobili viaceré prieťahy pri schvalovaní zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Prvú verziu zákona rezort hospodárstva vypracoval už v lete minulého roka. Do vlády sa dostal až vo februári tohto roka, keď ho dvakrát bez výsledku prerokovali a napokon z rokovania stiahli.
Hoci má úrad chrániť spotrebiteľa pred monopolistickým správaním energetikov, potom, čo sa diskusia vo vláde dostala vo februári do slepej uličky, presunul sa problém z ekonomickej roviny do politickej a návrh bol prerokovaný aj v koaličnej rade. TOMÁŠ KURTANSKÝ