FOTO - ....
Ešte nemá dvadsať, no Francúzsko jej už tri roky leží pri nohách. Fešná tínedžerka Laure Manaudouová znovu donútila krajanov so zápalom sledovať nielen futbal či tenis, ale i neľútostné boje v plaveckom bazéne. V Aténach sa Francúzi pred dvoma rokmi vďaka nej tešili v kategórii žien vôbec z prvého plaveckého olympijského titulu.
Laure si doplávala po zlatú medailu na 400 m voľný spôsob, ba pridala i striebro na 800 m a bronz na znakárskej stovke. Krajina galského kohúta na "mokré" zlato spod piatich kruhov čakala dlhých 54 rokov. Posledným plaveckým olympijským šampiónom bol v Helsinkách 1952 Jean Boiteaux. Na rovnakej trati - krauliarskej štvorstovke.
"Je rodená plavkyňa. Na dlhé trate má mimoriadny talent," zložil jej deň po finále poklonu Boiteaux. A to nebolo všetko, veď tri medaily z jedných hier si pred ňou dokázala vybojovať len atlétka Micheline Ostermeyerová v Londýne 1948.
Vlani v kanadskom Montreale si Manaudouová doplávala i po titul svetovej šampiónky, aby pred pár dňami pokorila na štvorstovke druhý najstarší svetový rekord. Čas Kalifornčanky Janet Evansovej svietil na vrchole štatistík neuveriteľných 18 rokov. Manaudouová ešte nemala ani rok, keď Evansová na olympiáde v Soule 1988 oslavovala zlepšenie rekordu na 4:03,85. Na májových majstrovstvách Francúzska v Tours sa ho Laure podarilo stlačiť na 4:03,03!
Uverím, až keď to bude v TV
Dlho tomu času nechcela veriť. "Až keď to uvidím na obrazovke, uverím," vysvetľovala pre denník L'Equipe dojatá rodáčka z Villeurbanne, 130-tisícového mesta na severovýchod od Lyonu. Ten rekord chcela, aj kvôli ľuďom, ktorí stále o jej plaveckých schopnostiach pochybovali, no po 250 m mala pocit, že zostane len pri chcení. "Horelo mi celé telo. Bola som úplne zničená, ale vydržala som a po tristo metroch sa znova všetko znormalizovalo. Vedela som, že keď som tak blízko rekordu, musím sa oň pokúsiť," jasala dcéra bankára a bývalej badmintonovej reprezentantky Holandska.
Zo zámoria poslala blahoželanie aj Janet Evansová. Čoskoro mamička prvého potomka veštila Manaudouovej svetové maximum ešte pred vlaňajším montrealským finále. "Má talent a pláva veľmi dobre. Ak ju konkurentky dostanú pod tlak, môj rekord neodolá," tvrdila Evansová pred štartom majstrovstiev sveta.
Ráno plač, večer zlato
Laure jej slová takmer naplnila už v Kanade. V cieli krauliarskej štvorstovky ju od Evansovej supervýkonu delilo len 59 stotín sekundy. A to sa z rozplávb kvalifikovala posledným, ôsmym časom. Celý realizačný tím mal čo robiť, aby uslzenú Francúzku znovu dokázal motivovať. Ak by totiž plávala o tri desatiny sekundy pomalšie, vôbec by sa do finále nezmestila.
Tréner Phillip Lucas, ktorý ju v klube Melun Dammarie vedie, to s podporou rodiny zvládol. Večer na štartových blokoch stála tá istá bojovníčka ako rok predtým na olympiáde v Grécku. Nevydarená ranná rozplavba bola zabudnutá a Manaudouová si aj v nevýhodnej ôsmej dráhe doplávala po titul majsterky sveta.
"Na ten deň nezabudnem. Všetci vtedy vymýšľali, ako by ma upokojili. Po tej rozplavbe som bola presvedčená, že nemám šancu vyhrať," spomínala najväčšia francúzska plavkyňa súčasnosti. V hľadisku žiaril pýchou i otec Jean-Luc (bývalý hádzanársky tréner) i matka Olga.
Prvý rekord rámcoval hnev
Čerstvý svetový rekord z Tours má pre Manaudouovú mimoriadnu cenu. Veď koľko bolo okolo toho rečí, keď sa tešila zo svojho premiérového svetového maxima na 1500 m v krátkom bazéne. Dosiahla ho v decembri 2004 v sólo pokuse. Technický riaditeľ francúzskej plaveckej federácie Claude Faquet si vtedy dovolil poznamenať, že plávať sám v bazéne nie je až také náročné, lebo plavci vo vedľajších dráhach nevyrábajú nijaké vlny.
Laure jeho tvrdenie doslova rozzúrilo. Žiadala ospravedlnenie, a keď neprišlo, blížiace sa majstrovstvá Európy vo Viedni bojkotovala. A nezabudla ani na vyhrážky, že ak sa ku nej budú doma takto správať, radšej pôjde reprezentovať Holandsko, odkiaľ pochádza jej matka.
Najbližší plán - prekonať van Almsickovú
Vášne vzbĺkli a pominuli. Dnes je Manaudouová určite rada, že zostalo len pri vyhrážkach. Francúzsko si ju rozmaznáva a ona má pred sebou ďalší cieľ - na augustových ME v Budapešti prekonať rekordnú medailovú žatvu Nemky Franzisky van Almsickovej. Berlínska kráska na prvom európskom šampionáte v Sheffielde 1993 získala sedem medailí (šesť zlatých a jednu striebornú). Manaudouová sa do Maďarska prihlásila na osem disciplín (sedem individuálnych plus jedna štafeta). Do prihlášky si dala napísať 200, 400, 800 m voľný spôsob, 50 a 100 m znak, 200 a 400 m polohové preteky a štafetu na 4x 100 m voľný spôsob.
Bude to bláznivý týždeň, no Francúzsko po jej husárskych kúskoch v posledných rokoch verí, že sa to šarmantnej Laure môže podariť. Rovnako ako vziať Janet Evansovej aj rekord na 1500 m voľný spôsob. Práve on je najstarším ženským plaveckým rekordom. Evansová ho v Orlande zaplávala pred osemnástimi rokmi. Ešte pred štartom soulskej olympiády.
Laure Manaudouová
Narodená:
9. októbra 1986
vo VilleurbanneKlub: Melun Dammarie
Pláva od: 5 rokov
Obľúbené jedlo: fondue vo všetkých podobách a všetko syrové
Obľúbený herec: z domácich Vincent Cassel, zo svetových Brad Pitt
Obľúbená hudba: soundtrack z filmu Gladiátor
Hobby: filmy a ich sledovanie na DVD
Obľúbený nápoj: kola
Športový idol: Alexander Popov
Z čoho má panický strach: z injekcií