Žiaden svetový šampionát nemal takého jasného favorita ako švajčiarsky 1954. Maďarsko ťahalo reprezentačnú šnúru 32 zápasov bez prehry (len 4 remízy). V legendárnom dvojzápase roku 1953 vyhralo vo Wembley 6:3, Angličania vôbec prvý raz prehrali na domácej pôde. V odvete Maďari "vynálezcov" futbalu deklasovali 7:1. Rok predtým vyhrali olympiádu v Helsinkách.
Vymysleli novú taktiku
Maďarský futbalový zázrak sa zrodil v hlave trénera Gusztáva Sebesa. Bol síce politickým nominantom komunistov, ale odborníkom svetového rangu. V podstate vymyslel systém 4 - 2 - 4, so stiahnutým stredným útočníkom (Hidegkuti) a defenzívnou štvoricou.
Priniesol i ďalšiu novinku - krajní obrancovia často zakladali po krídlach útoky. Systém podrobne okopírovali a zdokonalili Brazílčania na MS 1958. Na MS vo Švajčiarsku štyri roky predtým podrobne filmovali každý krok európskeho lídra.
Na šampionáte '54 rozniesli Maďari v skupine Kórejskú republiku 9:0 a Nemeckú spolkovú republiku 8:3. V zápase však si Liebrich tak tvrdo vyšliapol na Puskása, že maďarského kanoniera zranil. Ten potom nehral dve senzačné stretnutia proti Juhoameričanom - vo štvrťfinále zdolalo Maďarsko v dodnes typických višňovočerených dresoch Brazíliu 4:2, v semifinále uruguajských obhajcov trofeje rovnakým rozdielom, ale po predĺžení.
Ani nevypísali kurz na víťaza
V mekke tipovania Anglicku ani nevypísali pred finále kurz na víťaza MS, iba na čiastkové momenty, napríklad, ktorý z Maďarov dá prvý gól. Kto stavil na Puskása bral libry.
Nie celkom zdravá hviezda uprosila Sebesa, aby ho postavil. V 6. minúte dal gól, o ďalšie dve Czibor zvýšil. Všetko sa zdalo jasné. Nebolo. Maďari prehrali 2:3.
O zápase (a nielen o ňom) sme sa zhovárali s najlepším brankárom šampionátu, Maďarom Gyulom Grosicsom.
Futbalová legenda odmietla rôzne špekulácie zhadzujúce nemecké víťazstvo, okrem kritiky anglického rozhodcu Linga.
Vysoké zašróbované kolíky v kopačkách považoval v daždi za zanedbateľnú výhodu, Puskásov štart za opodstatnený. Ostro odmietol domnienky o dopovaní Nemcov. "Neviem, ako by to hodnotili dnes, ale my sme C-vitamín jedli, oni si ho pichali, možno aj kofeínové prípravky, kým my sme pili tuhé maďarské kávy. Myslím si, že z hľadiska vedy o životospráve boli na tom skutočne lepšie, ale nebol to dôvod prehry. Zlyhali sme psychicky, priskoro sme sa videli s pohárom Zlatej Niké," povedal Grosics.
Príbeh ukončili ruské tanky
Príbeh maďarského arnycsapatu (zlatého mužstva) je trpký. Žiarilo v zlej dobe a na nesprávnom mieste - v päťdesiatych rokoch za železnou oponou. Po okupácii krajiny sovietskymi vojskami sa rozpadlo. Puskásovi, Kocsovi, Cziborovi aj iným sa podarilo emigrovať. Prvý sa stal hviezdou najslávnejšej zostavy Realu Madrid, Kocsis a Czibor začali dvíhať na piedestál FC Barcelona. Viecerých, medzi nimi i Grosicsa, prenasledovali.
Ani pri spomienke na tento výnimočný tím nesmieme zabudnúť, že Maďari boli finalstami MS aj v roku 1938, prehrali s Talianskom 2:4.
Skvelé výbery mali i v rokoch 1962 a 1966. V prvom prípade stroskotali vo štvrťfinále na Československu 0:1, keď predtým zdolali Anglicko 2:1. O štyri roky v Anglicku vyhrali v ďalšom legendárnom stretnutí nad Brazíliou 3:1. Vypadli vo štvťfinále zo ZSSR 1:2.