Skončila sa najväčšia maďarská finančná aféra

BUDAPEŠŤ – Na štyri roky väzenia a konfiškáciu majetku v hodnote 640 miliónov forintov (102 miliónov korún) včera súd v Budapešti odsúdil za spreneveru bývalú poradkyňu maďarskej štánej privatizačnej agentúry (ÁPV Rt.) Mártu Tocsikovú. V rozsiahlej

BUDAPEŠŤ – Na štyri roky väzenia a konfiškáciu majetku v hodnote 640 miliónov forintov (102 miliónov korún) včera súd v Budapešti odsúdil za spreneveru bývalú poradkyňu maďarskej štánej privatizačnej agentúry (ÁPV Rt.) Mártu Tocsikovú. V rozsiahlej sfére okolo privatizácie menších podnikov na maďarskom vidieku boli ďalej odsúdení dvaja zamestnanci privatizačnej agentúry – bývalý vedúci právnik Péter Liszkai na tri a bývalý šéf Imre Szokai na štyri roky. Súd vyriekol aj niekoľko ďalších podmienečných trestov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tocsiková bola kľúčovou postavou pri privatizácii stoviek menších podnikov, ktoré ležia na území obcí a s ktorými si vtedy privatizačná agentúra nevedela rady. Tocsiková dostala poverenie vyriešiť celú záležitosť „nebyrokratickými prostriedkami“ v roku 1995. V rokoch 1996 až 1997 sa s obecnými zastupiteľskými úradmi dohodla, že ak budú so štátom spolupracovať, získajú určitý podiel z privatizácie. Veci pohli vo väčšine dovtedy neriešiteľných prípadov.

Získala za to honorár vo výške 804 miliónov forintov (108 miliónov Sk). Keď vyšla výška honoráru najavo, vyvolalo to veľké pobúrenie. Vládnych socialistov obviňovali, že prostredníctvom Tocsikovej aktivít rozkrádajú štátny majetok a dopĺňajú si stranícku pokladnicu.

Súd vydal verdikt niekoľko týždňov pred voľbami, v ktorých majú dnes opoziční socialisti rovnaké šance ako pravicová koalícia okolo vládnej strany Fidesz. Verdiktom sa kedysi široko medializovaná aféra po dlhšom čase opäť vracia, a to v čase finišu predvolebnej kampane. (čtk, kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Stroje skladajú ako lego. Roboty z Považia menia priemysel
  2. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 076
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 8 113
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 820
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 195
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 113
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 096
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 009
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 983
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu